Rosjanie chcą kupić Lotos

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Skarb Państwa sprzedaje 53 proc. akcji Lotosu

Rosja zainteresowana udziałem w prywatyzacji polskich spółek. Rosyjskie firmy Rosnieft i Gazprom są zainteresowane zakupem pakietu akcji Grupy Lotos SA, który na sprzedaż wystawiła Polska - powiedział minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko.

Potwierdził to także prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. - Jeśli chodzi o zainteresowanie rosyjskich spółek energetycznych inwestycjami w Polsce, to ono jest, o czym poinformowałem pana prezydenta. O ile wiem, także w przypadku prywatyzacji Lotosu.

Prezes Gazpromu, prezes Łukoilu oraz kierownictwo ministerstwa gospodarki - to część delegacji jaka towarzyszy prezydentowi Miedwiediewowi podczas wizyty w Polsce. Przedstawiciele obu stron rozmawiali między innymi o wymianie handlowej i polityce energetycznej.

Nie tylko giganci

Polska i Rosja chcą także zacieśnić współpracę organizacji biznesowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z obu krajów, planują też wymianę prognoz ekonomicznych i inwestycje w innowacje - wynika z podpisanej w poniedziałek w Warszawie deklaracji współpracy. Deklarację podczas wizyty Miedwiediewa podpisali wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister rozwoju gospodarczego Rosji Elvira Nabiulina.

Przedstawiciele obu rządów uznali, że priorytetowymi kierunkami modernizacji są m.in. inwestowanie w innowacyjne gałęzie gospodarki, sprzyjanie działalności małych i średnich firm (MSP), a także zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dlatego zadeklarowali w dokumencie poparcie dla współpracy między rosyjskimi i polskimi stowarzyszeniami biznesowymi oraz MSP na poziomie regionów.

Rosja do WTO

Deklaracja ma też sprzyjać rozszerzaniu współpracy Rosji z Unią Europejską.

"Strony uznają wagę przystąpienia Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Akt ten sprzyjać będzie modernizacji gospodarki rosyjskiej oraz rozszerzaniu współpracy Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską w sferze handlu i inwestycji z poszanowaniem zasady wzajemności" - czytamy w deklaracji.

We wtorek w Brukseli odbędzie się 26. szczyt UE-Rosja. Moskwa liczy, że będzie to dużym wsparciem dla jej wniosku o wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Obserwatorzy podkreślają, że mimo istniejących wciąż dużych różnic, szczyt nada stosunkom UE-Rosja nowy wymiar, co umożliwia poprawa na linii Moskwa-Warszawa.

Rosjan zapraszamy do biznesu

- Mam nadzieję, że Rosja niebawem dołączy do Światowej Organizacji Handlu, co zdecydowaniu ucywilizuje nasze stosunki handlowe - powiedział były wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff o wypowiedzi prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa dotyczącej tego, że rosyjskie spółki są zainteresowane prywatyzacją Lotosu i inwestowaniem w Polsce.

- Odbieram to bez zdziwienia. Nie od dzisiaj było wiadomo, że rosyjskie firmy w sektorze energetycznym mogą być zainteresowane inwestycjami w Polsce, czy też prywatyzacją. Wielokrotnie polskie rządy uzależniały jednak otwarcie na rosyjskie propozycje od symetrycznych działań po stronie rosyjskiej. Jesteśmy otwarci, nie stwarzamy inwestorom żadnych problemów w funkcjonowaniu w Polsce - dodał.

Rosja dla Polski to ważny partner gospodarczy, a jej gospodarka w ostatnim czasie poprawia wskaźniki makroekonomiczne.

W okresie styczeń–październik tego PKB Rosji wzrósł o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Stopa bezrobocia spadła w tym czasie z 9,2 proc. do 6,8 proc. Inflacja kształtuje się obecnie na poziomie nieco przekraczającym 8 proc. Obroty handlowe Rosji po dziesięciu miesiącach tego roku przekroczyły 500 miliardów dolarów. W tym eksport wyniósł 321 miliardów a import niecałe 200 miliardów.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24