Rosja znów pociągnie gaz z Turkmenistanu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Po poł roku gazowe kurki zostaną odkręcone

Rosja i Turkmenistan porozumiały się w sprawie wznowienia zawieszonego od kwietnia eksportu gazu turkmeńskiego do Rosji - poinformowała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

- Osiągnięto porozumienie polityczne w sprawie wznowienia dostaw - powiedziała rzeczniczka, przypominając, że prezydenci Dmitrij Miedwiediew i Kurbankuły Berdymuchammedow spotykali się 12 i 13 września.

Jak dodała, rosyjski gigant gazowy Gazprom pracuje obecnie nad rozwiązaniem szczegółów.

Dostawy turkmeńskiego gazu do Rosji zostały wstrzymane na skutek sporu związanego z wybuchem w głównym gazociągu. Uszkodzenie naprawiono, lecz dostaw nie wznawiano, bo strony nie mogły się porozumieć co do przyczyn wypadku i kosztów likwidacji jego skutków. Turkmenistan oskarżył wówczas Rosję, że to ona sprowokowała cały incydent.

Turkmenistan jest największym producentem gazu w Azji Środkowej. Rosyjski monopolista Gazprom kupuje do 50 miliardów metrów sześciennych turkmeńskiego gazu rocznie, aby realizować swe zobowiązania eksportowe i pokrywać potrzeby krajowe. Turkmeński gaz jest transportowany rurociągiem, biegnącym przez Uzbekistan i Kazachstan.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24