Rosja zaleje nas płynnym gazem?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Intergaz System to jeden z największych dystrybutorów gazu płynnego w Polsce

Nowatek, drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji, odkupił od niemieckiej Knaube polską spółkę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego (LPG) w południowo-wschodniej Polsce - poinformował w poniedziałek "Kommiersant".

Rosyjska gazeta podkreśliła, że Intergaz-System jest też właścicielem nowoczesnego kolejowo-drogowego terminalu przeładunkowego, usytuowanego przy torze szerokim (standardowym dla Rosji i innych krajów b. ZSRR) oraz normalnym (europejskim).

"Pozwoli to nam rozwijać działalność handlową w Polsce i innych krajach europejskich" - oświadczył Nowatek, który jest jednocześnie największym niezależnym koncernem gazowym w Rosji.

Według "Kommiersanta", powołującego się na raport kwartalny Nowateku za III kwartał 2010 roku, wartość tej transakcji wyniosła 3 mln dolarów.

Mają już 15 proc. rynku

Dziennik podaje również, że rosyjski koncern zaspokaja 12,5-15 proc. zapotrzebowania Polski na gaz LPG, dostarczając na polski rynek 20-25 tys. ton takiego paliwa miesięcznie. Do Polski wszedł kilka lat temu za pośrednictwem swojej szwajcarskiej struktury Runetek. W listopadzie 2009 roku utworzył spółkę Novatek Polska. Od stycznia 2010 roku działa w Polsce za jej pośrednictwem.

"Kommiersant" zaznacza, że przejęcie powstałego w 1994 roku Intergaz-Systemu to pierwszy zagraniczny zakup Nowateku. Dotychczas koncern budował swoje struktury za granicą od podstaw.

Intergaz-System ma siedzibę w Nowinach koło Kielc. Obsługuje klientów w promieniu 250 km od tego miasta. Poza terminalem w Woli Żydowskiej koło Pińczowa spółka posiada dużą zbiornikową bazę magazynową, rozlewnie gazu do butli, autocysterny do dystrybucji paliwa oraz własną sieć sprzedaży detalicznej i hurtowej gazu w butlach.

Nowatek - kto jest kim

Na przejęcie Intergaz-Systemu przez Novatek Polska zgodził się już polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Nowatek także powstał w 1994 roku. Zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem i przetwórstwem gazu ziemnego oraz ciekłych węglowodorów. Wszystkie złoża koncernu znajdują się na terytorium Jamało-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego na Syberii Zachodniej.

Jego zasoby gazu szacowane są na ponad 2 bln metrów sześciennych. W 2009 roku wydobył on 32,78 mld m sześć. surowca.

Największym udziałowcem Nowateku (23,5 proc.) jest Volga Resources, fundusz inwestycyjny Giennadija Timczenki, biznesmena uchodzącego za przyjaciela premiera Rosji Władimira Putina. Inni akcjonariusze to prezes koncernu Leonid Michelson (20 proc.) i gigant gazowy Gazprom (19,58 proc.). 58-letni Timczenko nabył udziały w Nowateku w 2008 roku. Od tego momentu - jak zauważają media w Rosji - koncern zaczął się rozwijać w błyskawicznym tempie. W 2009 roku kupił pakiet kontrolny w spółce Jamał LNG, stając się konkurentem Gazpromu w produkcji gazu skroplonego na Półwyspie Jamalskim.

Jedyny obok Gazpromu

Nowatek jako jedyny niezależny producent gazu uzyskał zgodę na eksport surowca. Przejął też od koncernów Mieżregiongaz (kontrolowanego przez Gazprom) i Itera kilka atrakcyjnych kontraktów na dostawy gazowego paliwa dla odbiorców przemysłowych. Nabył również udziały w wielkich koncernach wydobywczych Siewierenergia i Sibnieftiegaz. W wypadku tego ostatniego, do którego należy złoże Bieriegowoje, wymieniane jako jedna z baz surowcowych dla magistrali Nord Stream (Gazociągu Północnego), kupił pakiet kontrolny (51 proc.).

W ciągu roku wartość papierów Nowateku na giełdzie w Moskwie wzrosła o 87 proc., a na parkiecie w Londynie - o 85 proc.

Z Głównego Zarządu KGB do branży paliwowej

Rosyjska prasa utrzymuje, że 58-letni Timczenko to - podobnie jak Putin - były oficer Pierwszego Głównego Zarządu KGB, czyli wywiadu ZSRR. W latach 1987-94 kierował przedsiębiorstwem państwowym KiNEx, które zajmowało się eksportem produktów naftowych. Na początku lat 90. - razem z obecnym szefem rządu Rosji - pracował też w administracji Petersburga. Jest także współwłaścicielem banku Rossija i spółki Gunvor, pośredniczącej w eksporcie ropy naftowej z Rosji. Z jej usług korzystają zarówno koncerny państwowe (Rosnieft i Gazprom Nieft), jak i prywatne (TNK-BP i Surgutnieftiegaz). Gunvor jest też jednym z dostawców ropy do polskiego PKN Orlen.

W 2008 roku, przed światowym kryzysem finansowym, amerykańskie pismo "Forbes" szacowało majątek Timczenki na 2,5 mld dolarów. Jest on również jednym z założycieli fundacji znanego petersburskiego klubu judo Jawara-Newa, którego honorowym prezesem jest Putin, posiadacz czarnego pasa w tej dyscyplinie sportu. Mieszka w Szwajcarii.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24