Rosja zakazuje importu części nabiału z Ukrainy


Rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna (Rospotriebnadzor) zabroniła wwożenia na terytorium tego kraju produktów nabiałowych z sześciu zakładów ukraińskich. Rospotriebnadzor powołał się na testy, które wykazały, że produkty nie spełniają rosyjskich wymogów.

Sześć ukraińskich zakładów produkujących wyroby nabiałowe otrzymało zakaz wwożenia towarów do Rosji. Taką decyzję wydała rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna.

Dla dobra klientów

"By zapewnić przestrzeganie praw konsumenta, Rospotriebnadzor wstrzymał import sześciu ukraińskich producentów do Federacji Rosyjskiej" - głosi poniedziałkowy komunikat służb. Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że w lutym 2012 roku Rosja wprowadziła zakaz na import serów niektórych producentów ukraińskich. Późniejsze rozmowy doprowadziły jednak do uzgodnienia przez obie strony stopniowego znoszenia embarga.

Polityczna decyzja?

Pod koniec lipca Rospotriebnadzor wprowadził zakaz importu z Ukrainy wyrobów koncernu Roshen, jednego z największych ukraińskich producentów słodyczy. Jego właścicielem jest znany z proeuropejskich poglądów przedsiębiorca i polityk Petro Poroszenko.

Rosja wcześniej wprowadziła embargo na wyroby wieprzowe pochodzące z Polski i Litwy.

Embargo na polskie mięso – najważniejsze fakty
Embargo na polskie mięso – najważniejsze faktyTVN24 Biznes i Świat | TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości