Rosja "wykupi" Białoruś?

Najnowsze

Aktualizacja:

Białoruś może jeszcze bardziej zwiększyć swoją zależność wobec Rosji. Białoruscy eksperci przewidują, że tamtejsze władze zdecydują się spłacać długi wobec Federacji, odsprzedając akcje kluczowych przedsiębiorstw.

Jak przewidują eksperci, w krótkim czasie Rosja przejmie pakiet kontrolny "Biełtransgazu", przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za tranzyt błękitnego paliwa do Europy Zachodniej. W czasie ostatniego kryzysu gazowego między Rosją a Ukrainą większość gazu, który docierał do Polski i naszych zachodnich sąsiadów, płynęła tranzytem przez Białoruś.

Białoruski as w rękach Rosji

Eksperci uważają, że przejęcie przez Rosjan pakietu kontrolnego "Biełtransgazu" pozwoli Kremlowi ostrzej dyktować warunki dostaw gazu do Unii Europejskiej. Leonid Zajko z centrum analiz "Strategia" zwraca uwagę na różnorodność cen zaproponowanych przez rosyjskiego monopolistę Gazprom krajom Europy Zachodniej i najbliższym sąsiadom. Według eksperta, Rosja wykorzystuje dostawy gazu jako narzędzie wpływów politycznych.

Leonid Zajko uważa, że białoruskie elity odsprzedadzą Rosjanom pakiety kontrole nie tylko "Biełtransgazu", ale i innych kluczowych przedsiębiorstw.

Źródło: IAR