Rosja wraca na rynek zboża

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRosyja spodziewa się zbiorów niemal o połowę wyższych niż przed rokiem

Rosja znów pozwala na eksport zboża. Od 1 lipca ten trzeci największy producent zboża na świecie znosi zakaz eksportu, obowiązujący od sierpnia zeszłego roku. Jak tłumaczy wicepremier Wiktor Zubkow, koniec embarga na eksport jest możliwy dzięki 10-procentowemu wzrostowi powierzchni upraw, oraz zwiększeniu rezerw.

Według szacunków Moskwy, rosyjscy rolnicy zbiorą w tym roku nawet o połowę więcej zboża, niż w kryzysowym ubiegłym roku. Według przedstawionych przez niego danych, zasiewy w tym roku są o 10 procent większe niż przed rokiem.

Kryzysowym, bo Rosja najpierw miała problem z suszą, a później z pożarami upraw. Zdaniem części analityków na zniesienie zakazu mogły mieć wpływ rekordowe ceny zbóż, panujące obecnie na światowych rynkach. Jednak ich zdaniem decyzja Moskwy nie będzie mieć znaczącego wpływu na ceny żywności, ponieważ ryzyko pogodowe w innych regionach zrównoważy eksport z Rosji.

Agencja Bloomberga przytacza opinię amerykańskiego departamentu rolnictwa z 23 maja o słabym przezimowaniu tamtejszych upraw. Pisze też, że Francja - największy w Unii Europejskiej producent zbóż - przewiduje, że tegoroczne zbiory będą o 12 procent niższe, a Niemcy spodziewają się spadku produkcji o nieco ponad 7 procent.

Natomiast minister rolnictwa Rosji przedstawił szacunki z tegorocznych zbiorów na poziomie 85 do 90 milionów ton. W zeszłym roku zebrano tam 60,9 milionów ton.

Źródło: TVN CNBC, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu