Rosja wpuszcza polskie kury

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polski drób wraca do Rosji

Rosja zniosła czasowe ograniczenia importu produktów drobiarskich z Polski. Obowiązujący od 6 grudnia 2007 roku zakaz był skutkiem pojawienia się w niektórych regionach Polski ognisk wirusa ptasiej grypy.

Decyzję o zniesieniu embarga podjęła Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor). Jak wyjaśnił jej rzecznik Aleksiej Aleksiejenko, "decyzja ta była podjęta w związku z ustabilizowaniem się sytuacji epizootycznej w Polsce związanej z wystąpieniem wirusa ptasiej grypy H5N1 i gwarancjami służb weterynaryjnych Polski o bezpieczeństwie dostaw produkcji do Rosji".

W Warszawie dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski wyjaśnił, że Polska starała się, by Rosja zniosła jak najszybciej ograniczenia w imporcie drobiu. Zapewnił, że wiele firm nawiązało już kontakty handlowe i czeka na możliwość eksportu elementów kurczaków i indyków na rosyjski rynek.

Powiedział, że kraje pozaunijne mogą utrzymywać taki zakaz przez trzy miesiące od chwili pojawienia się ostatniego przypadku wystąpienia tej choroby. Termin ten upłynie 22 marca. Ostatni przypadek grypy u ptaków w Polsce wykryto 22 grudnia 2007 roku w miejscowości Sadłowo (pow. żuromiński).

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział, że Inspekcja Weterynaryjna nie otrzymała jeszcze decyzji Rossielchoznadzoru w sprawie zniesienia ograniczeń.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24