Rosja w WTO do końca roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Już wkrótce WTO większe o Rosję

UE i Rosja porozumiały się co do wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przed końcem tego roku. Zakończyło to ostatecznie trwające od 1993 roku negocjacje o przystąpienie Federacji Rosyjskiej do tej organizacji.

- Witam zobowiązanie rosyjskiej minister ds. rozwoju gospodarczego Elwiry Nabiulliny, które dziś przedstawiła. Zgadzamy się co do spraw, które pozostają do uzgodnienia. Porozumieliśmy się, że wejście Rosji do WTO powinno być zakończone przed końcem tego roku - napisała w komunikacie dla prasy unijna komisarz ds. handlu Catherine Ashton. Główne kwestie pozostające jeszcze do rozwiązania dotyczą ceł eksportowych, w tym na drewno, wysokości opłat tranzytowych za przewóz kolejowy towarów oraz restrykcji w imporcie mięsa, mleka i produktów roślinnych.

Komisarz podkreśliła, że UE zawsze wspierała wejście Rosji do WTO ze względu na silną współzależność. UE jest dla Rosji głównym partnerem handlowym i inwestorem zagranicznym. Rosja jest dla UE trzecim co do wielkości partnerem handlowym. Pomiędzy 2000 a 2008 rokiem handel towarów potroił się i wyniósł w 2008 roku 278 mld euro.

Na straży wolnego handlu

Światowa Organizacja Handlu została powołana w 1994 w Marrakeszu, w ramach tzw. rundy urugwajskiej Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), jako kontynuacja GATT. Jej siedzibą jest Genewa, a głównym zadaniem liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej, przestrzegania praw własności intelektualnej. Kraje przystępujące do WTO zobowiązane są do dostosowania wewnętrznego ustawodawstwa do norm Światowej Organizacji Handlu oraz udzielania koncesji handlowych podmiotom zagranicznym.

Organizacja, według stanu na lipiec 2008 roku, liczy 153 członków. Ostatnim państwem przyjętym w szeregi organizacji jest Republika Zielonego Przylądka.

Źródło: PAP, wikipedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24