Rosja przedłuża zakaz eksportu zbóż

Najnowsze

TVN24Kleska pożarów i susze spowodowały, że zbiory zbóż w Rosji zmniejszyły sie o prawie 40 proc.

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża został przedłużony do 1 lipca 2011 roku - poinformował w piątek premier Rosji Władimir Putin na naradzie poświęconej sprawom rolnictwa i hodowli.

- Z eksportu zbóż na razie trzeba będzie zrezygnować, priorytetem powinna być stabilność naszego rynku wewnętrznego i bazy paszowej hodowli zwierząt - powiedział premier.

Dodał, że mimo trudnych warunków (suszy), w Rosji zebrano 60 mln ton zbóż. Zdaniem Putina ta ilość plus zapasy i zasoby z funduszu interwencyjnego pozwolą całkowicie zaspokoić potrzeby kraju, w tym i hodowców.

W roku 2009 w Rosji zebrano 97 mln ton zbóż. Szacuje się, że na potrzeby krajowe niezbędne jest 78 milionów ton.

Putin przyznał jednak, że susza nie mogła nie wpłynąć na stan rolnictwa. Według danych z 9 miesięcy tego roku, odnotowano spadek produkcji.

Rekordowe susze oraz pożary w Rosji wywołały spadek zbiorów i kraj ten ogłosił w sierpniu, że wprowadza czasowe embargo na eksport zbóż i innych produktów rolnych. Od końca czerwca, kiedy w Rosji zaczęła się susza, ceny pszenicy na giełdzie towarowej w Chicago wzrosły o połowę. Rosja jest jednym z największych globalnych eksporterów zbóż.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24