Rosja odroczyła drugą transzę kredytu dla Ukrainy. Oficjalnie z powodów technicznych

Najnowsze

sxc.hu | Andrey Okonetchnikovkreml

Przekazanie Ukrainie 2 mld dolarów z rosyjskiego kredytu zostało odroczone do piątku z powodów technicznych - poinformowało w środę źródło rządowe w Kijowie. 2 mld dolarów to druga transza z 15-miliardowego kredytu przyznanego w grudniu zeszłego roku.

- Oczekujemy, że pieniądze zostaną przekazane w piątek - powiedziało źródło, cytowane przez agencję Reutera.

Pierwszą transzę przyznanego przez Rosję kredytu, która wyniosła 3 mld USD, Ukraina otrzymała jeszcze w grudniu - strona rosyjska kupiła ukraińskie obligacje państwowe na tę kwotę. Kijów zamierzał pod koniec stycznia wyemitować kolejny pakiet obligacji - tym razem na sumę 2 mld dolarów. Jednak po rezygnacji premiera Ukrainy Mykoły Azarowa Kreml zadeklarował, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej dopiero po utworzeniu tam nowego rządu.

Warunki Kremla

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział 8 lutego, że Moskwa uzależnia wypłacenie Ukrainie drugiej transzy przyznanego w grudniu kredytu od uregulowania przez Kijów długu za gaz odebrany w ubiegłym roku. Następnie, jak podaje agencja ITAR-TASS, zapowiedział, że przekazanie transzy nastąpi w bieżącym tygodniu.

Rosyjski kredyt uzgodnili w grudniu prezydenci Rosji i Ukrainy: Władimir Putin i Wiktor Janukowycz. Ich ustalenia zapadły po odstąpieniu przez Ukrainę od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Putin zgodził się na przyznanie Kijowowi kredytu w wysokości 15 mld dolarów na ustabilizowanie gospodarki, a także na obniżenie o jedną trzecią ceny gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Andrey Okonetchnikov