Rosja nie daje więcej gazu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Polska chce dostawać od Gazpromu 10,2 mld m sześc. gazu rocznie

Nadal bez przełomu w negocjacjach nowego kontraktu o dostawach gazu do Polski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem. Rozmowy będą kontynuowane - poinformowało w środę PGNiG w komunikacie o ustaleniach wczorajszego spotkania w Moskwie.

Jednocześnie PGNiG zapewniło, że w tej chwili wszyscy klienci spółki otrzymują zakontraktowane ilości gazu ziemnego i "nie są planowane ograniczenia w jego dostawach".

Prezes PGNiG Michał Szubski oraz wiceprezes Radosław Dudziński rozmawiali we wtorek w Moskwie z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu Export na temat dodatkowych dostaw gazu do Polski. "Strony przedstawiły swoje stanowiska w sprawie negocjowanej umowy na dodatkowe dostawy gazu. PGNiG i Gazprom Export wyraziły wolę poszukiwania rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. Rozmowy w tych sprawach będą kontynuowane" - napisano w komunikacie.

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom poprzez aneksowanie kontraktu jamalskiego.

Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie (z obecnych ok. 8 mld m sześc. gazu rocznie) oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. Od początku ubiegłego roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie). W połowie grudnia 2009 zostało uzgodnione porozumienie międzyrządowe; brakuje jeszcze wiążących uzgodnień między spółkami.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24