Rosja na wysokich obrotach

Najnowsze

Aktualizacja:
EAST NEWSRosyjskie giełdy ze skrajności w skrajność

Od silnego wzrostu cen akcji rozpoczęły się w piątek sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Obrót akcjami na tych parkietach w piątek dwa razy zawieszano po rekordowych wzrostach.

Na zamknięciu RTS zyskał 22,39 proc. i osiągnął 1295,91 pkt. Z kolei indeks MICEX podskoczył o 28,69 proc. - do poziomu 1098,95 pkt. Były to największe wzrosty tych indeksów w historii rosyjskiego rynku.

Najbardziej podrożały papiery Vneshtorgbanku (VTB) - o 59,34 proc. Walory Sbierbanku zyskały 35,15 proc. VTB i Sbierbank to dwa największe banki w Rosji. Akcje koncernu naftowego Rosnieft zwyżkowały o 46,30 proc., a koncernu gazowego Gazprom - 28,74 proc.

Miało to związek z informacją, którą w piątek rano podał wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin, że skupowane będą akcje spółek kontrolowanych przez państwo - m.in. właśnie VTB, Sbierbanku, Rosnieftu i Gazpromu.

Zamknięcie, otwarcie, zamknięcie...

Dzień na rosyjskiej giełdzie był jednak bardzo emocjonujący. Ceny akcji najatrakcyjniejszych spółek (blue chips) szybowały rano w górę tak szybko (CZYTAJ WIĘCEJ), że o godz. 11.05 (9.05 czasu polskiego), czyli 35 minut po otwarciu parkietów, na obu wstrzymano handel. Do tego momentu indeks MICEX wzrósł o ponad 15 proc., zaś indeks RTS - o ponad 12 proc. Obrót papierami wznowiono po godzinie.

Handel zawieszono jednak po raz drugi. Rzecznicy prasowi obu giełd podali, że notowania na RTS zostaną wznowione o 14.55 czasu moskiewskiego, a na MICEX o 15.15. W chwili zawieszenia notowań RTS zyskiwał 25 proc., a MICEX 20 proc.

Po odwieszeniu notowań w piątek, po godzinie 15 MICEX rósł o 31,5 proc., a RTS 22,6 proc.

Jeszcze niedawno było źle

Obie rosyjskie giełdy przez ostatnie dwa dni były nieczynne. Decyzję o zamknięciu RTS (Rosyjski System Handlowy) i MICEX (Moskiewska Międzybankowa Giełda Walutowa) podjęła w środę Federalna Służba ds. Rynków Finansowych. W ten sposób regulator chciał zatrzymać paniczną wyprzedaż, która od wtorku trwała na obu parkietach.

Wielkie pieniądze wpompowane

Główną przyczyną tego krachu były problemy z płynnością w sektorze bankowym Rosji. Duży wpływ na nastroje na rosyjskich parkietach miał też spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych, który dodatkowo odbił się na notowaniach akcji koncernów paliwowych.

W związku z załamaniem, Rząd i Centralny Bank Rosji (CBR) przeznaczyły w ostatnich dniach 3 bln rubli (117,6 mld USD) na ustabilizowanie sytuacji na rynkach finansowych, w tym 500 mld RUB (19,6 mld dolarów) na odkupienie akcji rosyjskich spółek. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Optymizm i ropa

Według analityków piątkowe rekordy na parkietach Moskwy to efekt nałożenia się na siebie trzech czynników: optymistycznych wieści z rynku amerykańskiego, wzrostu cen ropy na świecie oraz wsparcia ze strony rządu i CBR. Jednocześnie analitycy przestrzegają, że rynek jest wciąż daleki od stabilizacji.

Na RTS akcjami obracają głównie zagraniczni inwestorzy, a jego indeks jest wyliczany na podstawie cen papierów wyrażonych w dolarach. Na MICEX dominują inwestorzy rosyjscy, a jej indeks wyliczany jest w rublach. Wskaźnik RTS obejmuje walory 50 blue chips, a MICEX - 30.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DOBRYM DNIU NA POLSKIEJ GIEŁDZIE

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EAST NEWS