Rosja ma jeździć rosyjskimi samochodami

Najnowsze

kamaz.ruPutin: Rosja powinna jeździć rosyjskimi pojazdami

- To absolutnie niedopuszczalne, żeby instytucje publiczne, czy przedsiębiorstwa kontrolowane przez państwo kupowały importowane samochody - oświadczył premier Rosji Władimir Putin. Produkcja ciężarówek w Rosji spadła o połowę.

Były prezydent, a aktualny szef rządu Putin wypowiedział się w tej sprawie podczas pobytu w mieście Nabierieżne Czełny w Tatarstanie, gdzie znajduje się fabryka samochodów ciężarowych Kamaz. Premier uczestniczył tam w konferencji na temat specjalnych środków, jakie ma zastosować państwo w celu ustabilizowania sytuacji w rosyjskim przemyśle samochodowym.

- Przemysł samochodowy na całym świecie odczuł skutki globalnego kryzysu. W Stanach Zjednoczonych główni producenci, którzy przez dziesięciolecia dyktowali modę są na skraju bankructwa - powiedział Putin.

Premier poinformował, że w ubiegłym miesiącu produkcja samochodów osobowych w Rosji zmniejszyła się o 7,2 proc, a samochodów ciężarowych i autobusów - o 50 proc.

- Dziś, gdy rodzimi producenci są zmuszeni redukować produkcję, jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną wydawanie publicznych pieniędzy na zakup importowanych pojazdów - powiedział Putin. Podkreślił, że oczekuje, iż "także wielkie prywatne przedsiębiorstwa będą kupowały samochody rosyjskiej produkcji".

Premier zapowiedział, że w przyszłym roku rząd przeznaczy 12,5 mld rubli oraz 450 mln dolarów na zakup samochodów rosyjskiej produkcji. - Zagraniczne montownie działające w Rosji również mają prawo liczyć na poparcie państwa - dodał Putin.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kamaz.ru