Najnowsze

Rosja i Chiny stworzą swoją agencję ratingową

Najnowsze

[object Object]
Chiny i Rosja nie podpisały jeszcze porozumienia gazowegoTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

Rosja i Chiny porozumiały się w sprawie stworzenia wspólnej agencji ratingowej, która rozpocznie działalność od oceny rosyjsko-chińskich projektów inwestycyjnych - zapowiedział we wtorek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Szef rosyjskiego resortu finansów podkreślił podczas podróży do Chin, że agencja powstanie na bazie istniejących już instytucji. - Chcemy aby ratingi (agencji) były apolityczne - podkreślił Siłuanow w oświadczeniu wysłanym przez jego biuro prasowe.

Apolityczne oceny?

To kolejny w ostatnim czasie przykład wzmacniania współpracy między Moskwą a Pekinem. W drugiej połowie maja podpisano kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin, który jest obliczony na 30 lat. Pod koniec kwietnia agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła, po raz pierwszy od ponad pięciu lat, rating Rosji z poziomu BBB do BBB minus, tłumacząc swą decyzję rosnącym napięciem w stosunkach rosyjsko-ukraińskich. Zaniepokojeni zagraniczni inwestorzy wycofali w pierwszym kwartale 2014 roku z Rosji około 70 mld dolarów, więcej niż w całym roku 2013. Według Banku Światowego w całym 2014 roku inwestorzy mogą wycofać z Rosji łącznie 150 mld dolarów. Standard&Poor's przypomina, że gospodarka rosyjska w 2013 roku wzrosła tylko o 1,3 proc. MFW prognozuje, że w tym roku wzrost PKB Rosji wyniesie zaledwie 0,2 proc.

Autor: msz///bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości