Rosja chce zmian w umowie handlowej Unia-Ukraina. Obawia się o swoją gospodarkę

Najnowsze


Rosja zażądała zmian w umowie o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Moskwa zaznacza, że nie jest zadowolona z jedynie opóźnienia wejścia w życiu umowy, w obliczu konfliktu na Ukrainie. Chce mieć większy wpływ na jej kształt.

W piśmie do komisarza handlu UE, do którego dotarł Reuters, rosyjski minister gospodarki podkreślił, że Rosja chce trójstronnych negocjacji w celu zmiany umowy Unii z Kijowem. Zdaniem Rosji uderzy ona w jej gospodarkę. Obawia się, że Ukraina przestanie sprowadzać niektóre towary ze wschodu tłumacząc to tym, że nie spełniają unijnych norm. Minister podkreślił, że nadal aktualna jest groźba ograniczenia dostępu Ukrainy do rosyjskiego rynku. Moskwa obawia się przede wszystkim zawieszenie importu rosyjskich towarów, które nie spełniają unijnych norm jakości. Rosyjski minister pisze w liście do unijnego komisarza handlu Karela De Gucht, że rosyjscy, ukraińscy i unijni negocjatorzy powinni mieć mandat do przygotowania "propozycji zmian w umowie stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią, pozwalających na usunięcie obaw Rosji".

Rezolucja

Parlament Europejski przyjął w czwartek w Strasburgu rezolucję, w której przestrzega przed próbami wprowadzania pod presją Rosji zmian do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Wzywa też do zwiększenia wsparcia dla rolników, dotkniętych rosyjskim embargiem. W rezolucji europosłowie oświadczają, że układ stowarzyszeniowy między Unią a Ukrainą "nie powinien zostać zmieniony i nie będzie zmieniony", czemu PE dał wyraz ratyfikując umowę 16 września. Europarlament wzywa kraje Unii, by jak najszybciej zakończyły ratyfikację umowy.

Obawy Rosji

Do wprowadzenia zmian do porozumienia dąży Rosja, twierdząc, że zagrozi ono jej interesom gospodarczym. W wyniku trójstronnych konsultacji między Ukrainą, UE a Rosją postanowiono odłożyć tymczasowe wdrażanie zapisów umowy dotyczących wolnego handlu do końca 2015 r. Europarlament uważa, że mimo odroczenia wdrażania zapisów umowy, nadchodzące miesiące "powinny zostać wykorzystane do przeprowadzenia koniecznej transformacji i modernizacji systemu politycznego, gospodarki i społeczeństwa Ukrainy zgodnie z programem stowarzyszeniowym".

Autor: mn//km / Źródło: reuters, pap