Rosja chce zakręcić kurek - Unia reaguje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plGazprom zagroził wstrzymaniem dostaw na Ukrainę

- Komisja Europejska oczekuje, że niezależnie od rozwoju tego handlowego sporu, nie ucierpią na tym dostawy gazu do Unii Europejskiej - powiedział unijny komisarz ds. energii Andris Pieblas w reakcji na groźbę Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu na Ukrainę.

- KE wzywa obie strony, aby jak najszybciej znalazły rozwiązanie handlowej kwestii i będzie z bliska przyglądała się rozwojowi sytuacji - oświadczył Pieblas.

Dodał, że Gazprom poinformował w czwartek KE o handlowym problemie z Ukrainą i jednocześnie zapewnił, że dostawy gazu do UE, który idzie tranzytem przez Ukrainę, nie zostaną przerwane. Mimo to Komisja Europejska zastrzegła, że jeśli zajdzie taka potrzeba to rozważa możliwość pilnego zwołania unijnej grupy koordynatorów ds. gazu.

Polska bezpieczna

Mamy pełne magazyny, zima jest ciepła, a poza tym liczymy na wiarygodność Gazpromu PGNiG i Gazprom

- Mamy pełne magazyny, zima jest ciepła, a poza tym liczymy na wiarygodność Gazpromu - powiedziała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska, komentując groźbę rosyjskiego koncernu o wstrzymaniu dostaw gazu na Ukrainę. Dodała, że polska spółka ma podpisane długoterminowe kontrakty z Gazpromem i wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań płatniczych.

Tymoszenko: Problemów z gazem nie będzie

Żadnych problemów z dostawami gazu na Ukrainę nie będzie Tymoszenko o Gazpromie

Sprawa dostaw gazu na Ukrainę i jego tranzytu przez ukraińskie terytorium ma być także jednym z głównych tematów rozmów ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki w Moskwie 12 lutego.

Rosja grozi

- Zadłużenie Ukrainy za dostawy gazu wynosi 1,5 mld dolarów - poinformował rzecznik koncernu, Siergiej Kuprijanow. Wcześniej rosyjski koncern Gazprom zagroził wstrzymaniem dostaw gazu na Ukrainę od 11 lutego, jeśli Kijów nie ureguluje należności.

Jeśli w ciągu najbliższych dni, do poniedziałku włącznie, należności nie zostaną uregulowane, dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę zostaną wstrzymane Kurpijanow, Gazprom

Kurpijanow przypomniał także, że od początku 2008 roku Ukraina za pośrednictwem spółki RosUkrEnergo (RUE) otrzymuje nie tylko środkowoazjatycki, ale także rosyjski gaz. Dodał, że strona ukraińska nie potrafi jasno odpowiedzieć, kto zużywa ten gaz, a także kto i kiedy za niego zapłaci.

- Mając na uwadze, że dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę nie są przewidziane w bilansie gazowym Gazpromu na 2008 rok, żądamy, aby strona ukraińska niezwłocznie stworzyła niezbędne ku temu podstawy prawne przez podpisanie stosownych kontraktów oraz aktów, a także by w najbliższym czasie całkowicie opłaciła wszystkie przeterminowane należności - oświadczył rzecznik.

Kurpijanow dodał, że jeśli w ciągu najbliższych dni, do poniedziałku włącznie, należności nie zostaną uregulowane, dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę zostaną wstrzymane.

Zakręcenie kurka zagraża Unii

Ograniczenie lub wstrzymanie dostaw zagraża Unii Europejskiej, gdyż przez terytorium Ukrainy przebiega gazociąg do państw Europy Zachodniej. Wstrzymanie dostaw mogło by wywołać kryzys podobny do tego na początku 2006 roku kiedy to Gazprom odciął dostawy gazu na Ukrainę i tym samym do kilku państw Europy.

Ukraina zużywa ok. 75-76 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Własne wydobycie wynosi ok. 20-21 mld metrów sześciennych paliwa. Największymi konsumentami tego surowca są elektrociepłownie oraz zakłady metalurgiczne i chemiczne.

mwr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl