Rosja chce więcej polskich ziemniaków

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huw 2009 r. Polska sprzedała Rosji 2,3 tys ton ziemniaków

We wtorek zostanie otwarte nowe przejście drogowe na granicy z Kalinigradem, a Rosja zapowiedziała, że chce zwiększyć import ziemniaków z Polski. Informacje te zbiegają się z wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Oficjalne otwarcie nowego przejścia drogowego Grzechotki-Mamonowo II na granicy z Obwodem Kaliningradzkim odbędzie się we wtorek ok. godz. 11, ale kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów mogą korzystać z przejścia już od minionego piątku.

Przejście w Grzechotkach (woj. warmińsko - mazurskie) jest najnowocześniejszym i największym przejściem drogowym na granicy z Rosją. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa oraz z Funduszu Phare. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 127,7 mln zł, w tym 13 mln 422 tys. euro środków unijnych, czyli ok. 53 mln 687 tys. zł.

Rosja woli polskie ziemniaki

Wizyta Miedwiediwa zbiega się też ze złożoną przez Rosjan ofertą zwiększenia transportu ziemniaków z Polski do Federacji Rosyjskiej. Złożył ją w miniony piątek na ręce nowego ambasadora RP w Moskwie Wojciecha Zajączkowskiego szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) Siergiej Dankwert.

Dankwert poinformował, że Rosja jest zmuszona znacznie zwiększyć import ziemniaków z powodu suszy w 2010 roku. Zauważył też, że w wielu partiach tych warzyw sprowadzonych z Holandii, Belgii, Francji i Niemiec stwierdzono obecność mątwika (Globodera rostochiensis). - Sytuacja ta stwarza polskim hodowcom ziemniaków możliwość istotnego zwiększenia eksportu do Rosji - oświadczył szef Rossielchoznadzoru.

Rosja importuje zwykle 300-500 tys. ton ziemniaków rocznie. W 2009 roku największym eksporterem ziemniaków do Rosji była Holandia - 119 tys. ton na sumę 41,4 mln dolarów. Polska na tej liście uplasowała się na 13. miejscu - 2,3 tys. ton na kwotę 1,01 mln USD. Rosyjscy eksperci szacują, że w latach 2010-11 będzie zmuszona sprowadzić 1-1,5 mln ton.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu