Rosja chce przejąć zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatRosja czyha na zagraniczne majątki. "To naruszenie prawa międzynarodowego"

Zgoda rosyjskich sądów na konfiskatę majątków zagranicznych firm działających w Rosji byłaby pogwałceniem prawa międzynarodowego - tak Piotr Schramm z Kancelarii Gessel ocenia propozycję partii Jedna Rosja Władimira Putina.

Jak pisaliśmy, partia prezydenta Władimira Putina posiadająca większość w rosyjskim parlamencie wyszła z propozycją nowego prawa, zgodnie z którym sądy mogłyby konfiskować majątki zagranicznych firm działających w Rosji.

Co więcej, nowe prawo objęłoby nie tylko mienie zagranicznych spółek państwowych, ale także mienie dyplomatyczne. Projekt przewiduje też wypłatę odszkodowania osobie, której mienie zostało zajęte na Zachodzie (np. rosyjskim oligarchom w wyniku unijnych sankcji).

Łamanie prawa?

Zdaniem eksperta, Piotra Schramma z Kancelarii Gessel konfiskata zagranicznych majątków byłaby pogwałceniem prawa międzynarodowego. Przypomniał jednak, że to nie pierwszy raz, gdy Moskwa łamie ustalenia. - Choćby sprawa Chodorkowskiego pokazuje, w jaki sposób Rosja przestrzega umów międzynarodowych - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prawnik.

Autor: rf//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat