Rosja będzie konfiskować majątki zagranicznych firm? Jest projekt

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatRosja będzie konfiskować zagraniczne majątki?

Rosyjskie sądy mogą dostać zielone światło do przejęcia zagranicznych aktywów na terenie Rosji. Takie możliwości daje im projekt zmian w prawie, który ma być odpowiedzią na sankcje Zachodu. Propozycje zmian trafiły już do rosyjskiego parlamentu.

Jak pisze Reuters, złożony w środę w parlamencie projekt umożliwia też wypłatę odszkodowania osobie, której mienie zostało zajęte na Zachodzie.

Włosi przejęli majątek

Włoskie władze zajęły w tym tygodniu mienie o wartości ok. 30 mln euro, należące do spółek kontrolowanych przez Arkady Rotenberga, sojusznika Władimira Putina. Rotenberg znalazł się wśród osób objętych sankcjami USA i Unii Europejskiej. Reuters podaje, że projekt pozwoli na przekazywanie odszkodowania rosyjskim obywatelom i otworzy drogę do zajmowania zagranicznych aktywów, nawet jeśli są chronione międzynarodowym immunitetem. Zdaniem Borysa Niemcowa, krytyka Kremla, który w latach 90. był członkiem rosyjskiego rządy, krok ten ma chronić rosyjskich miliarderów i urzędników od wpływu sankcji. Agencja podkreśla, że Rosja i Zachód są w najgorszym od dekad impasie w związku z kryzysem na Ukrainie. Wzajemnie strony też wprowadzały kilka tur represji - sankcje i zakaz importu żywności i produktów rolnych.

Rekordowo słaby rubel. Rosja odczuwa sankcje TVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu