Rosenthal we włoskie ręce

Najnowsze

Aktualizacja:

Zbankrutowała firma Rosenthal - słynna fabryka porcelany. Wybawieniem dla niej okazuje się włoski konkurent - Sambonet. Jak podano w poniedziałek - przejmie on wszystkie zakłady, pracowników, prawa do marki i patenty Rosenthala. Do uzgodnienia z syndykiem pozostaje jedynie ostateczna cena.

Sambonet zadeklarował zamiar utrzymania wszystkich zakładów produkcyjnych, a także nowe inwestycje. Jak powiedział szef włoskiej firmy Pierluigi Coppo, restrukturyzacja Rosenthala i jego integracja z włoskim koncernem wymagać będzie wiele pracy. - Jesteśmy dumni, że możemy dać nowy początek Rosenthalowi - stwierdził.

Rosenthal na całym świecie zatrudnia obecnie 1200 pracowników, z czego tysiąc w Niemczech. Firma istnieje od 1879 roku. Powstała jako firma rodzinna, w 1897 została przekształcona w spółkę akcyjną. W swoich latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku - okresie swej największej świetności - zatrudniała na całym świecie ponad 7 tysięcy pracowników.

W 1997 r. trafiła w ręce światowego lidera tej branży, firmy Hutschenreuther und Thomas. Na początku tego roku firma-matka ogłosiła upadłość, a Rosenthal wraz z nią.

1 kwietnia wszczęto postępowanie upadłościowe. W pierwszym półroczu roku finansowego 2008/09 firma zanotowała stratę 10,4 mln euro, przy przychodach 71 milionów euro.

Źródło: AP