Najnowsze

Ropa tanieje do poziomu sprzed ponad roku

Najnowsze

ShutterstockRopa najtańsza od czerwca 2013

Cena ropy Brent spadła poniżej 100 dolarów za baryłkę. Inwestorom nie przeszkadzają spadające zapasy paliw, ani toczone z dżihadystami walki w Iraku.

Trwająca w Iraku i Syrii walka z dżihadystami nie niepokoi rynku paliw. Cena baryłki najpopularniejszej ropy Brent kilka minut po godz. 10 spadła poniżej 100 dolarów.

Po raz ostatni tyle trzeba było za nią zapłacić w czerwcu 2013 r.

Chiny chcą mniej

Na cenę surowca miały wpływ m.in. ubiegłotygodniowe gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy oraz dzisiejsze dane o spadku importu Chin. Obywatele Państwa Środka sprowadzali z zagranicy o 2,4 proc. paliw mniej niż przed rokiem. Rynek spodziewał się 3-procentowego wzrostu. Na spadek cen miała także wpływ wiadomość o zwiększeniu wydobycie ropy w Libii i decyzja OPEC (Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej) z początku miesiąca o zwiększeniu produkcji tego surowca.

Zdaniem analityków, taniejąca ropa, to jednak tylko chwilowy trend. - Na półkuli północnej zbliża się zima, a podczas sezonu grzewczego popyt na paliwa wzrośnie - przewiduje Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Zapasy maleją

W ubiegłym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 0,9 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 359,57 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,6 mln baryłek, czyli 0,5 proc. do 123,4 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,32 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 209,99 mln baryłek.

Autor: rf//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości