Ropa i miedź w dół

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Ropa w dół

Na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają ceny ropy, a na giełdzie metali w Londynie ceny miedzi. Handlarze metalem chcą wykorzystać ostatnie zwyżki do realizacji zysków, a cena czarnego złota spada z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie rozszerza się, a to może spowodować spadek popytu na paliwa.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,08 USD, czyli 1,2 proc., do 87,61 USD.

Ropa zaczęła już tanieć we wtorek, po wzroście w ub. tygodniu o 6,5 proc.

Nastroje graczy pogorszyły się po tym, gdy ministrowie finansów UE wykluczyli niezwłoczną pomoc finansową dla Portugalii i Hiszpanii oraz podwyższenie funduszu wsparcia finansowego dla krajów strefy euro, który wynosi 750 mld euro.

Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn ocenił we wtorek w Atenach, że sytuacja w Europie jest poważna, a jej instytucje muszą szybciej działać, aby zapobiec zarażeniu się kryzysem zadłużenia innych gospodarek w regionie. - Nadal są obawy o europejską gospodarkę - mówi Ken Hasegawa, ekonomista firmy brokerskiej Newedge w Tokio. - Ceny ropy w okolicach 90 USD za baryłkę stanowią mocny punkt oporu, dlatego teraz jest czas na realizację zysków - dodaje.

Ropa w USA w tym roku zdrożała na NYMEX w Nowym Jorku o 11 proc., po wzroście w 2009 o 78 proc.

Miedź też w dół

Z kolei miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.785,00 USD za tonę, po spadku notowań o 1,1 proc. We wtorek metal zdrożał, szóstą sesję z rzędu, i osiągnął rekordowe 9.044 USD za tonę.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na marzec zniżkuje podczas tej sesji o 1,5 proc. do 65.820 juanów (9.887 USD) za tonę. Kontrakty na Comex w Nowym Jorku na miedź tanieją teraz o 1,1 proc. do 4,0045 USD za funt.

- Rynek musi skonsolidować duże wzrosty cen, osiągnięte podczas kilku ostatnich sesji, ale trend wzrostowy pozostaje nienaruszony - uważa Lin Yi, ekonomista Zhongda Futures Co. w Zhejiang. - Są nadal dobre warunki do dalszych zwyżek notowań - dodaje.

Miedź zdrożała w tym roku na giełdzie LME w Londynie o 19 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: