Ropa czuje pokój w Libii

Najnowsze

Aktualizacja:

Ceny ropy naftowej na giełdach paliwowych podczas czwartkowej sesji spadają. Zdaniem maklerów ma to związek z przygotowaniami planu pokojowego dla Libii.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, staniała w czwartek rano na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,86 dol do 100,37 dol. Na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na kwiecień tanieje natomiast o 3,26 dol do 113,09 dol.

Chavez zaprowadzi pokój

Według ekspertów za spadkiem cen stoi nadzieja na zakończenie konfliktu w Libii. Tamtejszy przywódca przywódca Muammar Kaddafi oraz przewodniczący Ligi Państw Arabskich Amr Musa zgodzili się w czwartek na zaproponowany przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza plan zakończenia kryzysu poprzez międzynarodową mediację.

Wcześniej wenezuelski minister informacji Andres Izarra poinformował, nie podając szczegółów, że Chavez w rozmowie telefonicznej z Kaddafim zaproponował mu "międzynarodową dyplomatyczną misję pokojową". Dodał, że Wenezuela zwróciła się do swoich sojuszników w Ameryce Łacińskiej i poza nią z propozycją utworzenia bloku przyjaznych państw pod nazwą Komitetu Pokoju, który pośredniczyłby w rozwiązaniu kryzysu.

Źródło: PAP

Raporty: