Rolnicy bez szans na ulgę prorodzinną?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESZbigniew Chlebowski nie widzi możliwości objęcia ulgą rolników

- Nie widzę możliwości zastosowania jakiegokolwiek mechanizmu - powiedział w TVN CNBC Biznes Zbigniew Chlebowski z PO - odpowiadając na pytanie o ulgi podatkowe dla rolników. Według "Życia Warszawy", rozszerzenia tego przywileju dla rolników, przedsiębiorców i rencistów chciałoby PSL.

– Tuż przed jesiennymi wyborami Sejm w pośpiechu przyjął ustawę, która umożliwia rodzicom odliczenie od podatku dochodowego niemal 1200 zł na każde dziecko. To niesprawiedliwe rozwiązanie, bo obejmuje tylko część Polaków – uważa Mieczysław Kasprzak (PSL) z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej. I dodaje, że jego ugrupowanie jeszcze w grudniu złoży w Sejmie projekt rozszerzenia ulgi prorodzinnej na rolników, rencistów oraz podatników opłacających zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową.

Do pomysłu PSL Platformę Obywatelską ma przekonywać minister pracy i polityki społecznej. Jednak politycy PO odnoszą się do pomysłu sceptycznie. - Rolnicy nie płaca podatku dochodowego, więc nie wiem, w czym ta ulga miałaby być. Jedyna szansa to mozliwość takiego prowadzenia mechanizmu w systemie pomocy społecznej, który umożliwiałby osobom rzeczywiście wychowującym dzieci skorzystanie z takiej ewentualnej pomocy społecznej - mówił w TVN CNBC Biznes przewodniczący sejmowej komisji finansów Zbigniew Chlebowski.

Kilka miliardów ulgi

W tej chwili osoby, które płacą podatek dochodowy, mogą odliczyć od podatku 1145 zł rocznie na każde dziecko. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że będzie to kosztowało w przyszłym roku ponad 6,5 mld zł. Jeśli PSL przeforsuje swoją inicjatywę, to obciążenie budżetu z tytułu ulgi wzrośnie o niemal cztery miliardy zł. W 2008 r. wzrośnie też kwota ulgi. Ze względu na inną kwotę wolną od podatku, ulga prorodzinna wyniesie 1173,7 zł.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES