Rolnictwo ma nowego wiceministra

Najnowsze

TVN24Resort rolnictwa ma nowego wiceministra

Nowym wiceministrem rolnictwa został Jacek Bogucki. Zajął miejsce związanego z Samoobroną Sebastiana Filipka-Kaźmierczaka.

Sebastian Kaźmierczak-Filipek odpowiedzialny był m.in. za rynki rolne, a ostatnio współpracę z zagranicą. Jest uważany za zaufanego człowieka Andrzeja Leppera.

Jego następca, Jacek Bogucki, jest posłem PiS, reprezentuje okręg białostocki. Dotąd pracował w sejmowej komisji rolnictwa. Jest też wiceprzewodniczącym komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Wcześniej resort opuścił Maciej Jabłoński związany z Samoobroną. Jabłoński został sekretarzem stanu w resorcie rolnictwa w maju 2007 r., kiedy szefem ministerstwa był Andrzej Lepper. Wcześniej Jabłoński był szefem gabinetu politycznego Leppera. Na jego stanowisko minister Wojciech Mojzesowicz powołał Jarosława Żaczka.

Zmiany Mojzesowicza

Po objęciu kierownictwa przez Wojciecha Mojzesowicza w resorcie rolnictwa i podległych mu agencjach ruszyła lawina zmian. Do tej pory stanowiska utracili m.in. dwaj wiceprezesi Agencji Rynku Rolnego, Mariusz Lipiński i Marcin Wroński. Lipiński został powołamy na stanowisko wiceprezesa ARR w marcu 2004 roku - szefem resortu rolnictwa był wówczas Wojciech Olejniczk (SLD). Wroński przyszedł do Agencji w ramach uzgodnień koalicyjnych. Popierany był przez Ligę Polskich Rodzin. Zmienił się też prezes spółki należącej do ARR - firmy Elewarr. Ze stanowiska został odwołany Krzysztof Frysiak, a nowym szefem Elewarru został Daniel Alain Korona.

Zmiany kadrowe następowały też na niższych szczeblach agencji podległych ministrowi rolnictwa.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24