Rolls-Royce współpracuje z KGHM

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KGHM zyska prestiżowego partnera

KGHM Ecoren będzie współpracować z Rolls-Roycem. Firmy podpisały pięcioletni kontrakt na dostawę renu - pierwiastka chemicznego stosowanego przy produkcji superstopów używanych w przemyśle lotniczym.

Pierwsze dostawy trafią do Rolls-Royce’a już w styczniu 2008 r., a wartość umowy szacuje się na ok. 100 mln USD.

Kontrakt dotyczy dostaw dla firmy Rolls-Royce produkowanego przez KGHM Ecoren nadrenianu amonu. Polska firma ma przede wszystkim zapewnić "strategiczne dostawy renu" dla prowadzonej przez firmę Rolls-Royce produkcji silników. W kontrakcie przewidziano możliwość przedłużenia współpracy o kolejne pięć lat.

Prestiżowy partner - Umowa jest dla spółki bardzo ważna głównie dlatego, że gwarantuje zbyt na dużą część produkcji - podkreślił prezes KGHM Ecoren Mariusz Bober. - Ponadto, tak prestiżowy odbiorca, jak Rolls-Royce jest dla nas certyfikatem jakości, co jest o tyle ważniejsze, że produkcja renu przebiega według bardzo ścisłych reżimów technologicznych - dodał Bober.

Ren to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych. Dzięki swoim właściwościom, jak np. bardzo wysoka temperatura topnienia (3.180 stopni C) i wrzenia (ponad 5.600 stopni C) oraz twardość i odporność na ścieranie, nadaje się do stosowania w superstopach.

Nie tylko samochody... Dostarczony przez lubińską spółkę produkt stosowany ma być przez Rolls-Royce'a przede wszystkim w produkcji łopatek silników odrzutowych. Firma jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Silniki marki RR stosowane są m.in. w pasażerskich Boeingach 787, najnowszych Airbusach A380, a także w amerykańskich wojskowych Lockheedach F-35. Koncern produkuje także jednostki napędowe do statków, w tym również do łodzi podwodnych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24