Rolls-Royce wchodzi w rurę

Najnowsze

Aktualizacja:
fot.rolls-royce.comKoncern ma do 2010 r dostarczyć 8 turbin

Brytyjski koncern Rolls-Royce wygrał ogłoszony przez rosyjski Gazprom przetarg na dostawy sprzętu dla planowanej magistrali Nord Stream, czyli Gazociągu Północnego. Rura po dnie Bałtyku ma ominąć m.in. Polskę i dostarczyć gaz do Europy Zachodniej.

Rolls-Royce - znany producent silników i systemów energetycznych - poinformował, iż zgodnie z kontraktem dostarczy m.in. co najmniej osiem wielkich turbin, które miałyby pracować na linii nowego gazociągu. Pierwszy sprzęt ma zostać dostarczony przez koncern w maju 2010 roku. Nie podano jednak jeszcze żadnych, nawet szacunkowych danych, dotyczących wartości kontraktu.

Bałtycki rurociąg będzie się składać z dwóch nitek. Przepustowość każdej ma wynosić 27,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Magistrala ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga (w rejonie Petersburga), a kończyć w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

Budowa morskiego odcinka gazociągu jest wciąż w zawieszeniu, gdyż Finlandia, Estonia i Szwecja, przez których wyłączne strefy ekonomiczne miałaby przebiegać rura, nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Zastrzeżenia do tego projektu mają też Polska i Litwa.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fot.rolls-royce.com