"Rodzina na swoim" tylko do 35 lat

Najnowsze

sxc.huO własny kąt lepiej zadbać wcześniej

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą w programie "Rodzina na swoim" nie będzie dostępny dla osób powyżej 35. roku życia, donosi "Dziennik Gazeta Prawna". To poważny cios dla potencjalnych kupców.

- Ograniczenie wiekowe odcina 20 proc. potencjalnych kupców od możliwości skorzystania z kredytu z dopłatą - mówi gazecie analityk Open Finance.

Do tej pory w programie nie było ograniczeń wiekowych. Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury, mówi wprost, że zmiany "zmierzają do stopniowego wyhamowania programu i wygaszania akcji kredytowej". Cała akcja ma skończyć się 31 grudnia 2012 r.

Niektórzy eksperci mają wątpliwości, czy ograniczenie wieku beneficjentów programu jest zgodne z konstytucją, która zakłada równość wobec prawa.

Single tak, rynek wtórny już nie

Od lipca 2011 r. w "Rodzinie na swoim" zajdą jeszcze inne zmiany. Pierwsza z nich to rozszerzenie grupy beneficjentów programu o jednoosobowe gospodarstwa domowe, co oznacza, że kredyt będą mogli brać single.

Druga zmiana jest już mniej korzystna. Pomoc, czyli finansowanie przez Skarb Państwa przez osiem lat połowy miesięcznych odsetek od rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach, będzie dotyczyła zakupów mieszkań tylko na rynku pierwotnym.

Także w tej kwestii eksperci podnoszą argument o niekonstytucyjności.

Źródło: gazetaprawna.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu