Robisz w ciastkach? To uważaj!

Najnowsze

Aktualizacja:
sxh.huIleż to ma dni przydatności do spożycia?

Polskie państwo znów zaskakuje przedsiębiorców. Zaledwie kilka dni będą miały firmy na przygotowanie się do kolejnych zmian w VAT. Prezydent podpisał właśnie ustawę wchodzącą w życie 1 kwietnia - to oznacza, że zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw najwcześniej na 4 dni przed dniem, kiedy wejdzie w życie.

Ustawa dotyczy sklepów, piekarni i wszystkich firm z branży cukierniczej. Zmienia stawki VAT na ciastka: niższy, 8-procentowy podatek będzie można stosować na ciastka z terminem przydatności do spożycia do 45 dni. Na pozostałe podatek wyniesie 23 procent.

Późny termin uchwalenia, podpisania i jeszcze późniejszy ogłoszenia ustawy narusza - zdaniem prawników - dobre zwyczaje legislacyjne, które każą powiadamiać obywateli o zmianie prawa co najmniej 14 dni przed ich wejściem w życie.

Problem ciastek dla polskiego parlamentu był niemal nie do przełknięcia: na jednym posiedzeniu Senatu w połowie marca spotkały się dwa różne projekty ustaw, które sprzecznie ustalały wysokość podatku na ciastka: jedna stanowiła, że niezależnie od terminu spożycia podatek ma wynosić 8 procent, druga - że na te z terminem przydatności dłuższym niż 14 dni stawka ma być w "zwykłej" wysokości 23 procent.

Senat w swoich poprawkach zdecydował jeszcze inaczej: 8-procentowa stawka dotyczy ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni. 18 marca poprawkę Senatu zaakceptował Sejm. Problem w tym, że w ustawie jest zapisany twardy termin wejścia zmiany w życie: 1 kwietnia 2011 r. Podatnicy będą mieli więc wyjątkowo krótki termin na dostosowanie się - i swoich systemów komputerowych - do nowego prawa.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxh.hu