RESPECT na warszawskim parkiecie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESGiełda Papierów Wartościowych chce dbać o jakość polskiego biznesu indeksem RESPECT. O nowym pomyśle prezes GPW Ludwik Sobolewski

Od czwartku na GPW funkcjonuje nowy indeks, obejmujący papiery firm "społecznie odpowiedzialnych". - Nowy indeks tworzą spółki, które mogą pochwalić się szczególnie odpowiedzialnym traktowaniem akcjonariuszy, partnerów biznesowych czy społeczności, w których działają - mówił w TVN CNBC Biznes prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA ogłosiła pierwsze wyniki RESPECT Ratingu i indeksu zrzeszającego najbardziej odpowiedzialne firmy.

GPW buduje odpowiedzialny biznes

Uroczyście inaugurujemy koncept promowania i mierzenia poprzez indeks odpowiedzialnego zarządzania w spółkach giełdowych. Nowoczesne przedsiębiorstwo to takie, które uwzględnia w swoich działaniach to jak się zachowuje wobec akcjonariuszy i innych Ludwik Sobolewski, prezes GPW

- Dzisiejszy dzień jest ważnym dniem w skali ostatnich kilku lat, jeśli chodzi o rozwój rynku kapitałowego i działalność GPW. Dzisiaj uroczyście inaugurujemy koncept promowania i mierzenia poprzez indeks odpowiedzialnego zarządzania w spółkach giełdowych. Nowoczesne przedsiębiorstwo to takie, które uwzględnia w swoich działaniach to jak się zachowuje wobec akcjonariuszy i innych – mówił Sobolewski.

- Giełdy papierów wartościowych mają swoją bardzo ważną rolę do odegrania – rolę lidera – w budowie odpowiedzialnego biznesu. Dzisiejsze uruchomienie RESPECT Indexu to początek wielkiej przygody, wielkie wyzwanie, które stoi przed nami – podkreśliła Eliza Durka, Dyrektor Biura Komunikacji Marketingowej GPW.

Do indeksu RESPECT weszło 16 firm, które otrzymały najwyższe oceny ratingowe: Apator, Bank BPH, Bank Handlowy, Barlinek i Barlinek Inwestycje, Elektrobudowa, CIECh, Lotos, Żywiec, ING Bank Śląski, KGHM, Mondi Świecie, PKN Orlen, PGNiG, TP SA, Zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady Magnezytowe "Ropczyce". "RESPECT" Index Jest indeksem dochodowym, uwzględniającym dochody z tytułu dywidend i praw poboru.

Nie chodzi o filantropię

- Ta liczba może się zmieniać, może być większa, może być mniejsza. To jest indeks, który zawiera w sobie firmy, który według oceny ratingowej opartej na kryteriach odpowiedzialnego zarządzania w spółkach publicznych znalazły się w elicie przedsiębiorstw, które poddały się takiemu badaniu - tłumaczył Sobolewski.

- To była ocena dokonywana przez firmę audytorską, która dokonywała weryfikacji jak kryteria, które stanowią metodologie oceny ratingowej, znajdują potwierdzenie w działalności konkretnej spółki - dodał. - To nie jest jakiś indeks który mierzy ogólnospołeczną czy filantropijną działalność firm. To jest indeks który mierzy aktywność, jakość zarządzania, bycia odpowiedzialnym wobec grup interesariuszy. Zawarliśmy kryterium dotyczące także ładu informacyjnego między inwestorami i przejrzystości informacyjnej spółki - podkreślił prezes GPW. Indeks dotyczy jedynie polskich firm.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC Biznes, onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES