Resort skarbu odpowie Eureko

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Resort skarbu odpowie na roszczenia Eureko

Do 29 lutego resort skarbu odpowie na roszczenia Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

W piątek resort skarbu i Eurekopodpisały porozumienie, zgodnie z którym, do końca czerwca 2008 roku mają być uzgodnione warunki ewentualnej ugody w sprawie PZU. Ugoda, jeśli do niej dojdzie, ma być zawarta przed polskim sądem. Eureko domaga się od polskiego rządu ponad 40 mld zł odszkodowania.

[ZOBACZ PEŁNA INFORMACJĘ]

Zawarte porozumienie to pewien rodzaj negocjacji, które nakreślają normy czasowe i sposób dochodzenia do ugody. Jeśli porozumienie miałoby być niekorzystne dla ministerstwa skarbu, to nie zostanie ono zawarte Grad o Eureko

"Ugoda z Eureko to utrata PZU"

W poniedziałek były premier Jarosław Kaczyński powiedział, że decyzja ministra skarbu, dotycząca porozumienia z Eureko w sprawie PZU, zmierza do utraty kontroli nad największym polskim ubezpieczycielem. - Minister Grad zmierza do tego, żebyśmy bardzo dużo dopłacili i jednocześnie stracili kontrolę nad ogromną firmą. Muszę się przyznać, że w kategoriach politycznych, czy ekonomicznych, to jest kompletnie niezrozumiałe – powiedział szef PiS.

[ZOBACZ PEŁNĄ INFORMACJĘ]

Długoletni konflikt

Konflikt w sprawie PZU zaczął się niedługo po sprzedaży 30-proc. pakietu akcji PZU w listopadzie 1999 r., gdy polski rząd zdecydował, że utrzyma kontrolę nad PZU. Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie.

W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd apelował w sprawie niekorzystnego wyroku arbitrażu, jednak 26 listopada ubiegłego roku belgijski sąd odrzucił apelację.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24