Resort finansów różowo widzi I kwartał

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wiceminister Kotecki: Polska gospodarka urosła prawdopodobnie o 4,2 procent

Wzrost PKB w I kwartale wyniósł prawdopodobnie 4,2 proc. - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Wiceminister zapowiedział jednocześnie, że projekt budżetu na przyszły rok zostanie przez rząd przedstawiony na początku maja.

Prognoza wzrostu gospodarczego przedstawiona Koteckiego jest zbieżna z oczekiwaniami rynku: ekonomiści w piątkowej ankiecie PAP podali, iż również spodziewają się wzrostu na poziomie 4,2 proc.

Przed miesiącem szef doradców premiera Michał Boni mówił, że oczekuje, iż wzrost gospodarczy w I kwartale "może wynieść ok. 4 proc." Oficjalne dane Główny Urząd Statystyczny przedstawi w końcu maja.

Według zapowiedzi wiceministra Koteckiego resort finansów za miesiąc przedstawi projekt budżetu na 2012 r. i będzie dążył, by deficyt budżetowy był niższy niż 37 mld zł, które rząd zapisał w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2011-2014.

- Na początku maja Ministerstwo Finansów przedstawi projekt budżetu. Chcemy, aby rząd przyjął go na przełomie maja i czerwca - powiedział w piątek dziennikarzom Kotecki.

Rząd na zakończonym we wtorek posiedzeniu przyjął przedłożone przez ministra finansów założenia do budżetu państwa na 2012 rok ze wzrostem PKB na poziomie 4,0 proc. i inflacją średnioroczną wynoszącą 2,8 proc.

Zgodnie z przyjętym przez rząd we wtorek WPFP na lata 2011-2014, deficyt budżetowy w 2012 roku ma wynieść maksymalnie 37 mld zł.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24