Resort chce opłaty zamiast abonamentu. Zapłacisz, nawet jeśli nie masz telewizora

Ministerstwo kultury chce, by każde gospodarstwo domowe płaciło co miesiąc 10 złotych na media publiczneShutterstock

Ministerstwo kultury opublikowało dziś nową "koncepcję zasad finansowania mediów publicznych". Zgodnie z nią zniknąć ma abonament, a na jego miejsce wprowadzona zostanie powszechna opłata audiowizualna. Jej wysokość - 10 złotych od każdego gospodarstwa domowego, niezależnie od tego, czy posiada telewizor. Czy reklamy znikną z publicznych mediów? W dokumencie nie ma na ten temat ani słowa.

Obecnie abonament finansuje jedynie ok. 20 proc. budżetu polskiej telewizji publicznej, który w ubiegłym roku wyniósł 1,4 mld złotych. Resztę zapewniają m.in. reklamy.

Wpływy z abonamentu byłyby większe, gdyby nie fakt, że płaci go jedynie co dziesiąta zobowiązana do tego osoba (a płacić powinien każdy, kto ma telewizor).

Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce zmienić ten niewydolny system i zapowiada rewolucję.

Jej podstawowe założenia przedstawione są w "koncepcji zasad finansowania mediów publicznych", które dziś resort opublikował na swojej stronie internetowej. Nie jest to jeszcze projekt konkretnej ustawy ani nawet założenia do takiego projektu, ale to pierwszy oficjalny dokument, jaki zaprezentował resort w tej sprawie.

ZOBACZ CAŁĄ KONCEPCJĘ ZMIAN MINISTERSTWA KULTURY

Opłata za możliwość

Ministerstwo ocenia w dokumencie, że "obecny system finansowania nadawców publicznych zawiera liczne rozwiązania niedostosowane do aktualnego stanu rozwoju technicznego (...), a ponadto nie gwarantuje stabilnej sytuacji finansowej tych nadawców".

Z tego powodu chce zlikwidować abonament i zastąpić go obowiązkową i powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 10 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Tym - w rozumieniu resortu - jest "zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie".

Opłata naliczana będzie nie od telewizora, jak dotychczas (obowiązek rejestracji odbiornika zniknie), ale od każdego gospodarstwa domowego. De facto będzie to więc opłata za możliwość odbioru programów publicznych, a nie za ich odbieranie.

Ministerstwo argumentuje bowiem w swojej koncepcji, że w Polsce "zdecydowana większość osób fizycznych posiada co najmniej jedno urządzenie umożliwiające korzystanie z usług medialnych". I wylicza, że w 2011 roku telewizor posiadało 98,4 proc. gospodarstw domowych, a 67,6 proc. również inne urządzenie umożliwiające odbiór telewizji; z kolei w 2012 roku. 73,4 proc. gospodarstw posiadało komputer, a 70,5 proc. dostęp do Internetu. "Należy przy tym podkreślić, iż 46,4 proc. osób korzystających z Internetu słucha radia i ogląda telewizję on-line" - napisał resort.

Nie doprecyzował jednak, czy chodzi o telewizję i radio publiczne, czy media prywatne.

Masz kilka mieszkań? Zapłacisz kilka razy

Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, na kim spoczywać będzie odpowiedzialność ponoszenia opłaty. Rozważane są dwa główne warianty - zgodnie z pierwszym będzie to właściciel nieruchomości (jeśli ktoś posiada więcej niż jedno mieszkanie czy dom, będzie musiał zapłacić odpowiednio więcej opłat). W opcji drugiej jest to osoba, która podpisała umowę z dostarczycielem energii elektrycznej.

Wiadomo jednak, że z ponoszenia opłaty audiowizualnej mają być zwolnione: osoby, które ukończyły 67 lat, zaliczone do I grupy inwalidzkiej, niewidome i niesłyszące, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Publiczna misja w prywatnych mediach

Resort chciałby także, by z opłaty audiowizualnej finansowana była również działalność misyjna mediów prywatnych. Powstać ma specjalny Fundusz Misji Publicznej, któremu przekazywana byłaby część zebranych środków. Byłyby one rozdzielane w ramach konkursów na poszczególne programy, które po emisji np. w telewizji, będą musiały zostać "jak najszerzej udostępnione", w tym w internecie.

W koncepcji nie zaznaczono, jaką kwotę otrzymywałyby media prywatne. W przesłanym tvn24.pl oświadczeniu, resort przekazał, że byłoby to 10 proc. wpływów z opłaty.

Komu będziemy płacić? Zdecyduje konkurs

Resort zdradził też sposób egzekwowania opłaty audiowizualnej. Będzie ona pobierana przez podmiot wybrany w przetargu organizowanym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Oznacza to, że będzie to mogła być firma prywatna, ponieważ również one mogą brać udział w publicznych konkursach.

Ministerstwo przekonuje, że osoby, które będą uchylać się od opłaty audiowizualnej, nie pozostaną bezkarne. "Wprowadzony zostanie przepis stanowiący, iż w przypadku opóźnień w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych" - napisano. Dług będzie mógł być egzekwowany m.in. na drodze postępowania egzekucyjnego.

Dokument zaprezentowany przed ministerstwo - jak samo podkreśla - "nie stanowi założeń projektu ustawy". Te, jak nam przekazało, mają zostać oficjalnie upublicznione w ciągu kilku tygodni. Resort zapewnia, że projekt ustawy zostanie zaś opracowany w 2014 roku.

"Chcielibyśmy, aby opłata została wprowadzona jak najszybciej" - podkreślił w przesłanej tvn24.pl odpowiedzi.

Reklamy zostaną?

W dokumencie nie poruszono zagadnienia, czy z mediów publicznych znikną reklamy.

Prezes telewizji polskiej Juliusz Braun w zeszłym tygodniu stwierdził, że nie wyobraża sobie, by po wprowadzeniu powszechnej opłaty audiowizualnej, z telewizji publicznej zniknęły reklamy. Stwierdził, że 10 zł "absolutnie nie wystarcza na nic".

Autor: Natalia Szewczak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP