Republikanie zgodzą się na podwyższenie limitu zadłużenia?

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia | BjoertvedtBiały Dom liczy na porozumie w sprawie limitu wysokości zadłużenia

Dyrektor ds. budżetu w Białym Domu, Sylvia Burwell, wyraziła nadzieję, że Republikanie w ciągu najbliższych kilku tygodni zgodzą się na podniesienie limitu zadłużenia USA, bez wszczynania kolejnej "awantury".

Jej zdaniem obecnie na Kapitolu panuję mniejsza chęć do konfrontacji w sprawach finansowych niż w październiku ubiegłego roku podczas walki o budżet, która doprowadziła do przestoju. W wywiadzie dla agencji Reuters, Burwell wskazała na obecne potrzeby fiskalne rządu na następne miesiące i dodała, że ma nadzieję, iż politycy będą potrafili porozumieć się, co do limitu zadłużenia - Myślę, że to się stanie - powiedziała Burwell. Zauważyła, że Kongres w zeszłym roku już dwukrotnie porozumiał się ws. wzrostu pułapu zadłużenia.

Groźba powraca

Administracja prezydenta Baracka Obamy ostrzegła ostatnio Kongres, że pod koniec lutego rząd utraci zdolność regulowania swych bieżących zobowiązań finansowych, jeśli ustawodawcy szybko nie podniosą limitu długu federalnego. Pierwotnie administracja zakładała, że dotychczasowy pułap zaciąganych pożyczek wystarczy do początku marca, ale zdaniem ministerstwa skarbu, Kongres musi przyspieszyć swą interwencję. Zawarte w grudniu ubiegłego roku przez Demokratów i Republikanów w Kongresie porozumienie budżetowe odsunęło groźbę niektórych planowanych wcześniej cięć wydatków państwowych, ale utrzymanie bieżącej wypłacalności rządu wymaga dalszego podnoszenia limitu długu publicznego. W październiku administracja i Kongres zgodziły się zawiesić na okres do 7 lutego wynoszący 16,7 bln dolarów pułap zadłużenia. Jeśli nie zostanie on podniesiony, rząd będzie w stanie finansować bieżące wydatki dzięki przedsięwzięciom nadzwyczajnym, ale tylko do końca lutego - oświadczył Lew.

Sytuacja gospodarcza

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w czwartym kwartale 2013 roku o 3,2 proc. kwartał do kwartału i był zgodny z oczekiwaniami analityków. W trzecim kwartale PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 4,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 19 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 348 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 330 tys. Z kolei Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w grudniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 8,7 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. W środę Rezerwa Federalna zdecydowała o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego z 75 mld USD miesięcznie do poziomu 65 mld USD miesięcznie. Rynek spodziewał się właśnie obniżki w takiej skali. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to również obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Bjoertvedt