Renta za mieszkanie

Najnowsze

photoxpressEmerytura za mieszkanie? Tylko czemu taka mała...

Fundusz Hipoteczny Dom oferuje osobom, które ukończyły 65 lat, dożywotnią rentę w zamian za przejęcie prawa własności domu czy mieszkania. Wysokość oferowanych świadczeń jest jednak zaskakująco niska - donosi "Gazeta Prawna".

Zawarcie umowy o taką rentę spowoduje przeniesienie własności nieruchomości na Fundusz, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Rencista będzie mógł w tym mieszkaniu przebywać do końca życia, ale po jego śmierci spadkobiercy nie będą mieli żadnych praw do nieruchomości.

W dodatku, w trakcie trwania umowy, Fundusz będzie mógł sprzedać lokal razem z seniorem. W takim przypadku obowiązek wypłaty renty musi wziąć na siebie nabywca.

Oferowane renty są tym wyższe, im starsza jest zainteresowana osoba. Przy wartości mieszkania 200 tys. zł renta wyniesie 264 zł dla kobiety i 338 zł dla mężczyzny. 85-latkowie mogą liczyć na więcej: 822 zł kobieta i 924 zł mężczyzna.

Przy domu o wartości 1 miliona złotych miesięczna renta wyniesie 1322 zł dla 65-letniej kobiety i 1691 zł dla mężczyzny w tym wieku. Ale jeśli seniorzy mają już 85 lat, to renta wyniesie 4111 zł dla kobiety i 4621 zł dla mężczyzny.

Fundusz twierdzi, że jego ofertą zainteresowało się już ponad 400 seniorów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: photoxpress