Najnowsze

Renta dożywotnia? KNF: Projekt niebezpieczny dla seniorów

Najnowsze

 
sxc.huNad projektem pracuje Ministerstwo Gospodarki

Komisja Nadzoru Finansowego ma poważne zastrzeżenia do projektu ustawy o rencie dożywotniej - podaje Polskie Radio. Projekt jest przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki.

Zdaniem Komisji renta dożywotnia to produkt niebezpieczny dla emerytów. Przekazują oni bowiem swoje mieszkania lub domy firmom w zamian za świadczenie. Zachowują jednocześnie prawo do przebywania w mieszkaniu.

Według projektu renty będą mogły oferować firmy o kapitale zakładowym co najmniej 2 mln euro. Jak podkreśla w rozmowie z radiem Paweł Sawicki z KNF, nie jest to dobre rozwiązanie. Rentę powinny bowiem oferować tylko firmy ubezpieczeniowe, które już znajdują się pod nadzorem Komisji.

Sejm uchwalił

Sejm uchwalił w piątek ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Zakłada ona, że bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez określony czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na każdym rodzaju nieruchomości, także gruntach.

Najważniejsza różnica między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią, oferowaną m.in. przez fundusze hipoteczne, dotyczy momentu przeniesienia prawa własności do nieruchomości. W przypadku kredytu bank będzie przejmował ją dopiero po śmierci uprawnionego, pod warunkiem, że jego spadkobiercy nie skorzystają z prawa do jej wykupu. Jeśli chodzi o rentę, nieruchomość od razu przechodzi na własność spółki oferującej tego typu usługę.

Autor: mn//bgr / Źródło: Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości