Remontujesz dom? Blajer wyjaśnił, na jakie materiały przysługuje ulga podatkowa

Najnowsze

Aktualizacja:
08.04 "Biznes dla ludzi" - Paweł Blajer i Przemysław Kilim o możliwości zwrotu VAT za materiały budowalne

2013 rok był ostatnim, za który możemy odliczyć podatek VAT od zakupionych materiałów na budowę lub remont domu. Czy jednak za wszystkie materiały przysługuje nam ulga? Czy możemy na przykład odliczyć VAT od dokonanej w ubiegłym roku wymiany kaloryferów? Na te i inne pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Od stycznia 2014 roku zmianie uległa ulga budowlana umożliwiająca odzyskanie podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych. Ulga ta nie zniknęła, ale obowiązuje na całkiem nowych zasadach.

Co musimy zrobić, aby fiskus zwrócił pieniądze?

Należy pamiętać, by zbierać faktury, następnie musimy złożyć wniosek w swoim urzędzie skarbowym. Osoby, które zdecydowały się złożyć wniosek o zwrot różnicy w VAT w 2013 roku, mogą odzyskać maksymalnie 14 tys. 191 zł, w przypadku prac nie wymagających pozwolenia na budowę i 33 tys. 113 zł, jeśli taki dokument był wymagany.

Kto poczekał ze złożeniem wniosku o zwrot VAT do 2014 roku może skorzystać z wyższych limitów: 14 tys. 543 zł dla prac nie wymagających pozwolenia oraz 33 tys. 933 zł w przypadku prac wykonywanych na podstawie wydanego przed końcem grudnia 2013 roku pozwolenia na budowę.

Zwrot nie dotyczy wszystkich materiałów

Urząd skarbowy w ciągu czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku, wydaje decyzję o zwrocie VAT i określa kwotę, która zostaje wypłacona w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli prawidłowość złożonego wniosku nie budzi wątpliwości, wówczas urząd dokonuje zwrotu w ciągu 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Co ważne, że zwrot różnicy w podatku VAT nie dotyczy wszystkich materiałów używanych do budowy, wykończenia czy remontu mieszkania.

- Najłatwiej jest zajrzeć do obwieszczeń, które są wydawane w związku z ustawą o zwrocie różnicy podatku VAT dla osób fizycznych. Na przykład obwieszczenie ministra infrastruktury z 3 września 2010 roku. Zawiera ono wykaz towarów w stosunku do których przysługuje nam jako osobom fizycznym zwrot podatku VAT - podkreślił Przemysław Kilim, doradca podatkowy w KPMG.

I dodał: - Na fakturze może być symbol PKWiU (numer materiału budowlanego z obwieszczenia ministra - red.), ale może być też inny numer. Do 2011 roku obowiązywała inna klasyfikacja, z obwieszczenia z 2005 roku. Były tam inne numery PKWiU.

Kto może teraz korzystać z opcji zwrotu VAT? - Kategoria remontu nam odpada. Zostają nam tylko takie czynności, które związane są z budowa domu jednorodzinnego, ewentualnie z nadbudową domu, w wyniku czego powstaje lokal mieszkalny - zaznaczył Kilim.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red/kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/TVN24 Biznes i Świat