Rekordy na aukcji biżuterii. "Niebieska piękność Azji" poszła za ponad 17 mln dolarów

Najnowsze


Na jesiennej aukcji biżuterii domu Christie's padły we wtorek wieczorem w Genewie rekordy; m.in. cejloński szafir znany jako "Niebieska piękność Azji" o wadze 392,52 karata sprzedano za 17,29 mln dolarów - podał w środę dom aukcyjny w komunikacie.

Łącznie we wtorek wieczorem w domu Christie's sprzedano biżuterię za 150,21 mln dolarów, uzyskując "najwyższą kwotę na świecie z aukcji wyjątkowej biżuterii" - informuje dom aukcyjny, który szacował przed aukcją, że uzyska na niej 80 mln dolarów.

Prawie 200 milionów

Aukcje wspaniałej biżuterii i "ważnych" zegarków, zorganizowane przez Christie's w Genewie w dniach 9-11 listopada, przyniosły w sumie 185 mln dolarów - co jest najwyższą kwotą w domu Christie's od 1969 roku, kiedy odbyła się pierwsza jego aukcja w Szwajcarii. Według Rahula Radakii z międzynarodowego działu biżuterii domu Christie's w ostatnich genewskich aukcjach udział wzięło około 600 osób z 30 krajów. Szafir, stanowiący element diamentowego naszyjnika, nabył prywatny kolekcjoner obecny na sali - dodał Radakia. Parę diamentowych kolczyków Bulgariego z wiszącymi kolorowymi diamentami (niebieskim i różowym) w kształcie łezki, wycenioną przez słynnego londyńskiego jubilera Laurence'a Graffa na 16 mln dolarów, sprzedano w ramach estymacji.

Dwa tygrysy

Należące do księżnej Windsoru dwa tygrysy Cartiera ze ślepiami ze szmaragdów - broszkę i bransoletkę - sprzedano za 3,13 mln dolarów, choć ich szacunkowa cena wynosiła 1,8-2,5 mln. Wykonane w końcu lat 50. na zamówienie księcia Windsoru dla Wallis Simpson, trafiły one później w ręce operowej gwiazdy Sarah Brightman, podarowane jej przez Andrew Lloyda Webbera, który kupił je na aukcji. W latach 50. i 60. książę Windsoru i jego żona Wallis kursowali między USA a Europą, wiodąc życie celebrytów. Wallis Simpson uwielbiała klejnoty i była nimi obsypywana przez Edwarda, który dla niej zrezygnował z brytyjskiego tronu i abdykował w 1936 roku, by móc ją poślubić. W jej kolekcji były m.in. powstałe na specjalne zamówienia u Cartiera i należące do jego najwspanialszych "kocich" kreacji tygrysy i pantery. Cartierowska kolekcja tygrysia zapoczątkowana została w 1928 roku i uważa się ją za najwspanialsze przykłady jubilerskiego rzemiosła i wzornictwa XX wieku. Pierwsza pantera Cartiera w kolekcji księżnej Windsoru pochodziła z 1948 roku. Kolekcja, która po 20 latach obejmowała już siedem panter i tygrysów, trafiła na aukcję w domu Sotheby's w 1987 roku wraz z pozostałymi klejnotami księżnej. Była to jedna z największych aukcji cennej biżuterii w historii; uzyskano na niej 50,3 mln dolarów - rekordową kwotę do czasu aukcji biżuterii Elizabeth Taylor w 2011 roku. Na wtorkowej aukcji sprzedano także część klejnotów koronnych Francji. Wyceniona na 2,33 mln dolarów brylantowa brosza z tzw. garnituru porzeczkowego należała do cesarzowej Eugenii. W środę wieczorem odbędzie się w Genewie aukcja biżuterii w domu Sotheby's.

Autor: mn / Źródło: PAP