Rekordy Boeinga

Najnowsze

Aktualizacja:

Boeing, największy obok europejskiego Airbusa producent samolotów pasażerskich na świecie otrzymał w tym roku zamówienia na 1047 maszyn. To najlepszy wynik w historii firmy.

W opublikowanym dziś w siedzibie firmy w Seattle oświadczeniu podano, że 580 zamówionych maszyn to produkowany od lat, sprawdzony w bojach i lubiany przez pasażerów Boeing 737. 290 to najnowsze, średniej wielkości Boeingi 787. Dostawy tych ostatnich opóźnią się do końca 2008 roku, ze względu na trudności z zespalaniu wieloelementowych konstrukcji.

Zdaniem rzecznika Boeinga, wzrost zamówień świadczy o przezwyciężeniu trwającego od zamachów z 11 września 2007 roku kryzysu w przemyśle lotniczym. Szczególnie wyraźny jest wzrost zamówień pochodzących z Azji i Ameryki Łacińskiej.

Boeing lepszy od Airbusa? W zeszłym roku firma otrzymała zamówienia na 1044 maszyn, co było dotychczasowym rekordem, ale w tym roku jeszcze zwiększyło się zainteresowanie samolotami Boeinga. Jest to zarazem trzeci rok z rzędu, kiedy zamówienia dla amerykańskiego koncernu przekraczają 1000 samolotów.

Nie wiadomo, czy jest to lepszy wynik niż ten osiągnięty przez największego konkurenta - Airbusa, który do końca października dostał 1021 zamówień, ale nie dysponujemy jeszcze danymi z listopada. Trudno też prawidłowo ocenić wysokość kontraktów, obliczając średnią cenę poszczególnych modeli samolotów zakontraktowanych przez oba koncerny.

Źródło: PAP, tvn24.pl