Rekordowy spadek produkcji w eurolandzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Europejska produkcja kuleje

W lutym produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2,3 proc. w relacji miesięcznej - poinformował Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Rok do roku spadek wyniósł 18,4 proc. i był największy w historii eurolandu.

Dane, choć bardzo słabe, nie odbiegają znacząco od prognoz analityków, którzy szacowali miesięczny spadek na 2,5 proc., a roczny na 18 proc. W styczniu miesiąc do miesiąca spadek wyniósł 2,4 proc, a rok do roku - 16 proc. W 27 krajach UE produkcja przemysłu spadła w lutym miesiąc do miesiąca o 1,9 proc., po spadku w styczniu o 2,3 proc. Rok do roku produkcja przemysłu w EU27 spadła w lutym o 17,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 15,6 proc.

Zgodna z rynkowymi prognozami okazała się natomiast marcowa inflacja, która wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca i o 0,6 proc. rok do roku. Miesiąc wcześniej wzrost cen sięgnął odpowiednio 0,4 proc. i 1,2 proc.

Jak zauważa w swoim komentarzu Marcin Kiepas X-Trade Brokers, dane nie miały większego wpływu na sytuację na rynkach. - Znacznie ważniejsze będą raporty kwartalne amerykańskich spółek oraz publikowane po południu dane makroekonomiczne (dot. rynków pracy i nieruchomości) ze Stanów Zjednoczonych - twierdzi analityk.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24