Rekordowo przybywa przedszkoli. "Wciąż nadrabiamy opóźnienia"

Najnowsze

tvn24Tusk: Od 2017 r. każde dziecko w przedszkolu

W ciągu trzech lat w Polsce przybyło 1000 nowych żłobków i innych placówek opieki - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - Chcemy, aby nie tylko w dużych miastach, ale również w małych miejscowościach rodzice mieli szansę pozostawienia dziecka pod dobrą opieką i powrotu do pracy - mówi szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tylko w ciągu ostatniego półrocza powstało 200 dodatkowych placówek. Zwiększyła się też z 32 do 55 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci. To o 23 tys. więcej niż jeszcze dwa lata temu.

Najnowsze dane ze stycznia pokazują, że w całej Polsce znajduje się już 1320 placówek. W porównaniu do 2011 roku ich liczba zwiększyła się o 140 proc.

Zmiany dzięki ustawie żłobkowej

Zmiany były możliwe dzięki przyjęciu w 2011 r. tzw, ustawy żłobkowej. Pojawiły się nowe formy opieki nad dziećmi: kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu na koszt samorządów.

Ustawa ułatwiła też legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić nianię do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na początku 2011 roku funkcjonowało 511 placówek, to na koniec 2012 roku ich liczba wzrosła do 926, czyli aż o 81 proc. W ciągu ostatniego roku powstało dodatkowych 400. Większość utworzyły samorządy i osoby fizyczne (łącznie 92 proc.). Dofinansowanie od samorządów otrzymało blisko 74 proc. zarejestrowanych żłobków i klubów dziecięcych.

- Wciąż nadrabiamy wieloletnie opóźnienia. Chcemy, aby nie tylko w dużych miastach, ale również w małych miejscowościach rodzice mieli szansę pozostawienia dziecka pod dobrą opieką i powrotu do pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Budżet państwa pokryje 80 proc. kosztów

Nowelizacja ustawy żłobkowej wprowadziła kolejne ułatwienia. Zmieniono sposób finansowania żłobków. Do tej pory budżet państwa pokrywał połowę kosztów utworzenia placówki. Obecnie samorząd wykłada 20 proc. środków, pozostałe 80 proc. - rząd.

O dofinansowanie od państwa może się też ubiegać więcej podmiotów - już nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. W sumie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w latach 2011-2013 na rozwój żłobków aż 500 mln złotych. Są to środki z budżetu państwa oraz z UE.

Autor: ToL//gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24