Rekordowe zakupy bez gotówki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Terminale obsługujące karty są już prawie wszędzie

Nawet 715 transakcji w ciągu sekundy wykonywano z użyciem kart płatniczych Visa w okresie przedświątecznym w Europie. Rekord padł w nocy z 21 na 22 grudnia .

Ilość transakcji wzrosła o 13 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według Visa Europe w piątek 21 grudnia za pomocą kart z tym logo zapłacono łącznie 26,8 mln euro.

Przed świętami odnotowano również wzrost zakupów internetowych oraz przeprowadzanych telefonicznie i poprzez zamówienia pocztowe. - Zarówno detaliści, jak i użytkownicy kart odstępują od tradycyjnych form płatności, takich jak gotówka lub czeki, na rzecz kart płatniczych. Oczekują przy tym, że proces ten odbywać się będzie bez najmniejszych zakłóceń - wyjaśnił szef działu informatyki Visa Europe, Steve Chambers.

W piątek 21 grudnia za pomocą kart z tym logo zapłacono łącznie 26,8 mln euro Według Visa Europe w piątek 21 grudnia za pomocą kart z tym logo zapłacono łącznie 26,8 mln euro

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w Polsce na koniec III kwartału ub.r. liczba wydanych kart płatniczych różnych systemów wyniosła prawie 26 mln. Prawie 60 proc. udziału w rynku miała Visa, nieco ponad 35 proc. - MasterCard, 5,4 proc. - pozostałe organizacje, takiej jak Diners Club i American Express.

Średnia liczba transakcji bezgotówkowych na jedną kartę w Polsce w III kwartale ub.r. wyniosła nieco ponad 4,5, a średnia liczba wypłat z bankomatów na jedną kartę na kwartał - niecałe 6.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24