Rekordowa kara za pirackie udostępnienie kultowych kreskówek

Najnowsze

Aktualizacja:
Fox TelevisionSimpsonowie po liftingu

Sąd w Toronto zasądził rekordową karę za nielegalne udostępnianie popularnych seriali animowanych. Właściciel dwóch stron internetowych musi zapłacić 10,5 mln dolarów kanadyjskich (7,3 mln euro) za zamieszczanie na nich: "The Simpsons" i "Family Guy" bez zgody właściciela praw autorskich koncernu 20th Century Fox.

Pierwsza ze stron - Watch The Simpsons Online, ruszyła w 2008 roku, a druga - Watch Family Guy Online - rok później. Do czasu ich zamknięcia, odwiedziło je ponad 87 mln użytkowników. Obie strony internetowe dawały możliwość oglądania za darmo kreskówek dzięki wbudowanym odtwarzaczom internetowym z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł wideo.

Pirat marzyciel

- To najgorsze doświadczenie w moim całym życiu. Nikomu tego nie życzę - stwierdził po wyroku właściciel stron internetowych. - Fox nie zna litości - dodał. Jego marzeniem jest, aby "dinozaury" z Foxa dały wszystkim widzom możliwość oglądania swoich filmów bez ograniczeń. Skazany, w rozmowie z serwisem TorrentFreak wyznał, że przekonany o tym, iż Fox będzie "ścigał go tak długo, aż odzyska całość zasądzonych pieniędzy".

Beatlesi za 25 centów

Trzy lata temu właściciel strony BlueBeat.com za sprzedawanie piosenek The Beatles musiał zapłacić milion dolarów ugody. Właściciel portalu Hanka Risian twierdził wówczas, że nagrania, które udostępniał na swojej stronie internetowej, powstały w wyniku pionierskiej techniki "psycho akustycznej symulacji" i pewnym sensie są nowymi, niechronionymi prawami autorskimi, utworami. Za dostęp do muzyki na BlueBeat.com trzeba było zapłacić 25 centów od piosenki.

Tę linię obrony wykpili fani czwórki z Liverpoolu, a sędzia Josephine Tucker nakazała BlueBeet wypłacić odszkodowanie.

Autor: tryb/klim/ / Źródło: torrentfreak.com, heise.de