Najnowsze

Rekordowa kara dla Plusa

Najnowsze

TVN24UOKiK: Operator utrudniał kontrolę

Ponad 130 milionów złotych kary dla Polkomtela, operatora sieci Plus, nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To najwyższa kara nałożona na jedną polską firmę w historii. Dotyczy kontroli w siedzibie spółki w grudniu 2009 roku, kiedy to, jak twierdzi Urząd Polkomtel uniemożliwiał jej przeprowadzenie.

- Operator sieci Plus uniemożliwił skuteczne przeprowadzenie kontroli przez UOKiK. Spółka nie wydała twardego dysku, opóźniała rozpoczęcie działań kontrolerów, a także przekazała tylko wybrane przez siebie fragmenty dokumentów. Za brak współdziałania podczas kontroli na przedsiębiorcę nałożono karę finansową w wysokości ponad 130 mln zł - podał UOKiK.

Badanie mobilnej zmowy

Decyzja odnosi się do kontroli przeprowadzonej przez UOKiK w grudniu 2009 roku, która odbyła się jednocześnie w siedzibach pięciu spółek: PTC, Polkomtel, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia. Działania UOKiK odbywały się za zgodą sądu, w ramach postępowania wyjaśniającego, które miało ustalić, czy mogło dojść do zawarcia ograniczającego konkurencję porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

W listopadzie 2010 roku za utrudnianie kontroli UOKiK ukarał także Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. W tym przypadku kara wyniosła 123 mln zł. PTC odwołała się od decyzji do SOKiK.

Nadal natomiast trwa postępowanie Urzędu, które ma ustalić, czy doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Polkomtel szykuje odwołanie

Rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller poinformowała we wtorek w komunikacie, że decyzja UOKiK została podjęta bezpodstawnie, a spółka odwoła się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Polkomtel S A wielokrotnie podnosił zarzuty dotyczące naruszeń prawa przez pracowników Urzędu w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie Spółki w grudniu 2009 r. W ocenie spółki decyzja o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej za rzekome niewspółdziałanie w toku kontroli po upływie ponad 14 miesięcy od zdarzeń oraz jej wysokość nie może mieć na celu ochrony prawa - czytamy w komunikacie spółki. Operator dodaje, że nigdy z nikim nie był w żadnej zmowie

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24