Rekordowa kara dla Microsoftu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24To nie pierwsza kara dla Microsoftu

899 mln euro - tyle musi zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z ujawnieniem informacji o swoim oprogramowaniu i żądał wygórowanych stawek od konkurencji, utrudniając współpracę ich produktów z ofertą giganta. Tę rekordową karę nałożyła na firmę Billa Gatesa Komisja Europejska.

- Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać grzywną za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom. Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza decyzja zamyka ten ciemny rozdział - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

To nie pierwsza kara

Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać grzywną za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom Microsoft, kara

Dopiero w październiku ubiegłego roku Microsoft zgodził się na przestrzeganie nałożonych zobowiązań. Od tego czasu za opłatą zapewnia programistom swobodny dostęp do danych, które są konieczne do tworzenia oprogramowania kompatybilnego z systemem Windows. System jest zainstalowany na 95 proc. komputerów na świecie.

Komisja liczy na spadek udziałów Microsoftu

Komisja Europejska liczy na poważny spadek udziałów amerykańskiego giganta na rynku. - Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, że jeden producent zajmuje 95 proc. rynku, to mówimy o monopolu, a to nie jest do zaakceptowania - zaznacza Kroes. W styczniu Komisja otworzyła dwa nowe postępowania w sprawie nadużycia pozycji monopolisty przez Microsoft. Chodzi o pakiet Office, oraz o przeglądarkę internetową Internet Explorer.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24