Rekord e-deklaracji. Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet

Najnowsze


Ponad 3 mln e-deklaracji przesłali podatnicy drogą internetową w styczniu 2014 roku. To o 36 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku - podaje resort finansów.

W styczniu podatnicy przesłali dokładnie 3 mln 140 tys. i 603 e-deklaracji podatkowych. To rekordowa liczba. W styczniu 2013 roku było to aż 36 proc. mniej. Dla porównania w styczniu 2008 r. złożono 470 e-deklaracji, w styczniu 2009 r. - 57 tys. 21 dokumentów, w styczniu 2010 r. - 237 tys. 203 takie deklaracje, w styczniu 2011 r. 766 tys. 750, w styczniu 2012 r. - 1 mln 100 tys. 692 formularzy.

Najwygodniej i najszybciej

Według Ministerstwa Finansów najczęściej składanymi formularzami w styczniu tego roku były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

"Składanie deklaracji podatkowych przez internet jest najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw" - ocenia resort finansów w komunikacie.

Także ryczałt

Do końca stycznia z urzędem skarbowym musieli rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28).

Deklaracje do końca stycznia składali także podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

"Od tych podatników wpłynęło ponad 202 tys. dokumentów w wersji elektronicznej, co oznacza wzrost o prawie 68 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku" - wskazano w komunikacie.

Do kiedy?

Zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2014 roku. Przewagą e-PIT-ów jest fakt, że możemy złożyć je w każdej chwili i miejscu. Nie musimy tracić czasu na stanie w kolejce w urzędzie skarbowym, czy na poczcie. Z wysłaniem zeznania podatkowego nie należy czekać na ostatnią chwilę, aby nie narazić się na kary za spóźnienie się z rozliczeniem podatku.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP