Rekompensata za mienie zabużańskie dla większego grona poszkodowanych

Najnowsze

TVN24Zabużanie mogą liczyć na 20 proc. wartości utraconego majątku

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę dotyczącą rekompensat za mienie zabużańskie. Odszkodowania będą przysługiwały również osobom, które 1 września 1939 roku miały majątek na wschodnich terenach Rzeczpospolitej, ale w nich nie przebywali. Rocznie minister skarbu państwa i wojewodowie dokonują 300-500 mln zł wypłat z tego tytułu.

Ustawa przyznaje uprawnionym osobom odszkodowania w wysokości 20 proc. wartości zostawionego mienia, które są wypłacane z Funduszu Rekompensacyjnego. Chodzi o mienie pozostawione przez osoby przesiedlone w latach 1944-1952 z terenów wschodnich, należących przed II wojną światową do Polski.

Jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta, podpisana nowela ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, dostosowuje polskie prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku.

Można wnioskować o wznowienie postępowania

Trybunał uznał wówczas, że dotychczasowe przepisy, które uzależniały prawo do rekompensaty od zamieszkiwania na byłym terytorium Rzeczpospolitej 1 września 1939 roku, są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z zakwestionowanym przez TK przepisem, rekompensaty nie należały się tym, którzy z różnych przyczyn przeprowadzili się obecnie na polskie tereny przed 1 września 1939 roku, pozostawiając na Kresach wschodnich nieruchomości.

Uchwalona w połowie grudnia ub.r. nowelizacja rozszerza znaczenie miejsca zamieszkania - jeżeli ktoś posiadał majątek na terenach zabużańskich, ale w dniu 1 września 1939 roku tam nie przebywał, bo mieszkał na przykład w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie i nie dostał rekompensaty z tego powodu, będzie mógł po wejściu w życie tej ustawy wznowić postępowanie.

Wszyscy, którzy ubiegali się o rekompensatę, ale uzyskali od organów administracyjnych ostateczną decyzję odmowną, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania.

Zdaniem resortu skarbu do tej pory złożono około 100 tys. wniosków o rekompensaty, ale rząd nie jest w stanie oszacować, jaka będzie ostatecznie ich wielkość. Rocznie minister skarbu państwa i wojewodowie dokonują 300-500 mln zł wypłat.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24