Rekompensat za droższe śpioszki nie będzie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rekompensat za droższe ubranka nie będzie

Podwyżka VAT wpłynie na inflację tylko w niewielkim stopniu, a w niektórych przypadkach wzrost cen nie wystąpi w ogóle - przekonuje wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Sobeckiej (PiS). Z jego odpowiedzi wynika też, że rodzice nie mogą liczyć na żadną rekompensatę radykalnego wzrostu podatku VAT na odzież i obuwie dziecięce.

"Zasadnicza większość cen w obrocie rynkowym kształtowana jest przez mechanizmy rynkowe. Zatem podwyższenie stawki podatku od towarów i usług nie musi się przekładać automatycznie na wzrost cen" - napisał wiceminister Grabowski w odpowiedzi na interpelację .

"Podwyższenie stawki podatku VAT tylko o 1 punkt procentowy przy rynkowym charakterze cen towarów i usług obciążonych powyższym podatkiem pozwala zakładać, iż wpływ podwyższenia stawek VAT na ceny będzie nieznaczny, a w wielu przypadkach nie wystąpi w ogóle. Należy również zwrócić uwagę, że podwyżki (oprócz tych wynikających z wygaśnięcia derogacji) mają charakter tymczasowy" - dodał.

Rekompensaty za podwyżkę na ubranka nie będzie

Wiceminister Maciej Grabowski odpowiedział także na interpelację posłanki Anny Sobeckiej w sprawie 7-procentowej stawki podatku VAT na ubranka i buty dziecięce. W obszernym omówieniu przypomniał polskie spory z Komisją Europejską w sprawie tej preferencyjnej stawki, zakończone niekorzystnym dla nas wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Przypomniał też, że minister finansów próbował uzyskać zapis w europejskich regulacjach, umożliwiający poszczególnym państwom stosowanie obniżonych stawek VAT na te produkty. Jednak wobec wymogu jednomyślności w sprawach podatkowych wysiłki te nie przyniosły efektu.

Wiceminister następnie stwierdza, że nie ma bezpośredniej możliwości zrekompensowania rodzicom podwyżki podatku VAT, a potem obszernie wylicza wszystkie istniejące preferencje i ulgi podatkowe, związane wychowaniem dzieci. "Mimo konieczności dostosowania się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie wysokości stawki VAT istnieją inne mechanizmy w systemie podatkowym wspierające rodziny wychowujące dzieci" - podsumowuje wiceminister Grabowski.

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 1 lutego podatek VAT na ubranka i obuwie dziecięce wzrośnie do 23 proc. (z 7 proc. w roku ubiegłym).

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24