Reklama zasłania okna zgodnie z prawem

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Skoro wisi, to znaczy, że może

- Reklama zasłaniająca okna mieszkania członka wspólnoty mieszkaniowej nie narusza prawa, bo wspólnota podjęła odpowiednią uchwałę zgodnie z porządkiem prawnym - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Oddalił w ten sposób pozew warszawianki przeciw jej wspólnocie, która powiesiła reklamy,a zyski przeznaczyła na cele remontowe.

Małgorzata Falęcka domagała się w swoim pozwie przeciw wspólnocie i agencji reklamowej ochrony swoich dóbr osobistych, w tym prawa do prywatności, nietykalności mieszkania i wypoczynku.

Skarżyła się, że reklama, która wisi na jej bloku, w dzień przesłaniała widok z okna i naturalne światło, a w nocy silne reflektory oświetlające reklamę powodowały, że w mieszkaniu było bardzo jasno.

Dobro wspólne ważniejsze

Sąd oddalił jednak powództwo uznając, że nie można mówić o bezprawności działań wspólnoty i agencji reklamowej, gdyż wspólnota zgodnie z prawem, większością udziałów, przegłosowała uchwałę o zawieszeniu reklamy.

- Decydując się na posiadanie lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, każdy współwłaściciel musi się liczyć z ograniczeniem prawa własności przez wspólnotę, oczywiście w zgodzie z porządkiem prawnym - mówiła sędzia Agnieszka Wachowicz-Mazur w ustnym uzasadnieniu nieprawomocnego wyroku. Dodała, że jednostka respektuje wolę większości, a przedmiotowa uchwała nie została skutecznie zaskarżona do sądu.

Sędzia podkreśliła, że państwo powinno uregulować kwestię wieszania podobnych reklam na drodze ustawowej.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24