Reformy Tuska? Polacy są za

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Finanse trzeba reformować"

Wygląda na to, że Plan Konsolidacji i Rozwoju Finansów Publicznych trafił w gusta Kowalskiego. - Większość Polaków jest za szybkim podjęciem reform finansów publicznych - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Pytanie o nastawienie do reformy finansów publicznych zadano jako dodatkowe podczas przeprowadzanego co kwartał badania koniunktury wśród gospodarstw domowych. Było to więc jeszcze przed tym, jak premier Donald Tusk przedstawił swój program.

Liberalny jak Polak

- Za szybkim podjęciem takich reform jest ponad 73 procent gospodarstw domowych - informuje dr Sławomir Dudek z SGH. Przeciwnych takim reformom było zaledwie 3,5 proc. badanych.

Spośród możliwych działań największą akceptacją cieszy się ograniczenie wydatków na organy władzy i administracji publicznej oraz likwidacja przywilejów emerytalnych dla górników, służb mundurowych i rolników ubezpieczonych w KRUS-ie. Akceptacją cieszy się też ograniczenie wydatków socjalnych i przyspieszenie prywatyzacji. Wszystko to stanowi trzon rządowej polityki zaciskania pasa.

Z badan wynika, że społeczeństwo jest niechętne ograniczaniu wydatków na ochronę zdrowia, naukę i edukację. 80 proc. respondentów jest przeciwna zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24